Logo Przewdonik Katolicki

Przesłanie o człowieku i wartościach

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Ponad pół tysiąca osób, podczas dwóch specjalnych pokazów w Bydgoszczy, obejrzało filmThe Human Experience(Ludzkie doświadczenie).

Ponad pół tysiąca osób, podczas dwóch specjalnych pokazów w Bydgoszczy, obejrzało film The Human Experience (Ludzkie doświadczenie).

 

Po pozytywnym odbiorze pierwszej trasy filmowej i tysiącach e-maili z kraju i świata, kolejna wydawała się tylko kwestią czasu. Film oglądają kolejne osoby w Polsce i Europie.

 

Autentyczność i wzruszenie

Twórcy obrazu wraz z bydgoszczaninem Maciejem Syką, koordynatorem projektu na Europę Wschodnią, odwiedzali nasz kraj przez blisko dziesięć dni. – Przesłaniem tego filmu jest człowiek. Wielu nieustannie powtarza, że jest kryzys ekonomiczny. My twierdzimy, że jest kryzys człowieka. Ten film zmusza do myślenia i działania. Przypomina o fundamentalnych wartościach, o których wielu ludzi zapomniało – mówił Maciej Syka podczas specjalnej konferencji prasowej, którą zorganizowano w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

The Human Experience to historia braci Amerykanów, którzy po trudnych doświadczeniach życiowych zaczynają poszukiwać w swoim życiu „czegoś więcej” aniżeli tylko kariery. Głównym bohaterem jest Jeffrey Azize, na co dzień także współpracownik Bono z U2. – Bez względu na to, jakie mamy poglądy polityczne, religijne, ten film mówi o człowieku, który jest najważniejszy. Udało się nam wczuć w rolę wielu osób, doświadczając ich trudnej codzienności. Mimo to byli oni w tym wszystkim niezwykle autentyczni. Po tych doświadczeniach mój pogląd na życie zupełnie się zmienił – powiedział.

Wyruszając w podróż, która na zawsze odmieni ich życie, rozpoczynają poszukiwania odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące młodego człowieka. Bohaterowie najpierw udają się do środowisk bezdomnych w Nowym Jorku. Następnie do Peru oraz Afryki, gdzie pracują z chorymi na AIDS i z dziećmi ulicy. Właściciel filmu, wytwórnia Grassroots Films, powstała po zamachach terrorystycznych w 2001 r. w Nowym Jorku. Jej zasadniczym celem jest pokazywanie „dobrych obrazów”. Film zdobył wiele nagród na ogólnoświatowych festiwalach – w tym pierwszą na Festiwalu im. Jana Pawła II na Florydzie.

 

Walka o młodych

Do Polski, w tym również do Bydgoszczy, przyjechał twórca obrazu oraz operator Charles Kinnane, który przeżył zamachy terrorystyczne w USA. To po nich zrodził się pomysł na produkcję „dobrych obrazów z przesłaniem”. – Podczas podróży po całym świecie spotkaliśmy wiele biedy, cierpienia, a z drugiej strony niezwykłego szczęścia i pogody ducha. Zainteresowało nas to, skąd ci ludzie mają takie ciekawe poglądy na życie. Wydaje nam się, że najlepszymi odbiorcami tego filmu są młodzi ludzie, którzy nieustannie poszukują odpowiedzi na różne pytania. Tym obrazem staraliśmy się do nich dotrzeć, bo o młodych toczy się nieustanna walka – dodał Kinnane.

Wytwórnia produkuje m.in. filmy w duchu nauczania Jana Pawła II. Po pierwszej trasie w 2010 r. podjęto decyzję o kolejnej. Młodzi twórcy nakręcili w USA i Nowym Jorku specjalny spot zapraszający ludzi z całego świata na beatyfikację Jana Pawła II. Następnie skoncentrowali się nad drugą trasą The Human Experience. Obraz wielokrotnie oglądał pan Edward z Bydgoszczy. – Jestem zadowolony z tematyki tego dokumentu i jego autentyczności. Takich obrazów się dzisiaj nie tworzy, a na pewno jest ich zbyt mało. Ten film ukazuje wnętrze człowieka cierpiącego, ubogiego, a zarazem szczęśliwego. Tu widzimy przyjaźń, rodzinę i miłość, a co w życiu może być od tego ważniejsze? – powiedział.

Ekranizację wsparli m.in. tacy twórcy jak Krzysztof Zanussi czy Andrzej Wajda. Polskie pokazy zaplanowano w: Białymstoku, Warszawie, Łodzi, Jeleniej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Bydgoszczy, Opolu, Chorzowie.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki