Logo Przewdonik Katolicki

Wskrzeszając pamięć

Kamila Tobolska
Fot.

Mieszkańcy przedwojennych Winiar chętnie działali w licznych bractwach, towarzystwach i cechach. Ufundowali też pomnik, który po latach postanowiono odbudować.

Mieszkańcy przedwojennych Winiar chętnie działali w licznych bractwach, towarzystwach i cechach. Ufundowali też pomnik, który po latach postanowiono odbudować.

 

Pomnik, który stanął w 1923 r. przy ul. Winiarskiej, obok dawniejszej kaplicy pogrzebowej, upamiętniał mieszkańców Winiar poległych w walce o niepodległość. Był to pierwszy taki obelisk postawiony w Poznaniu i okolicach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Niestety, Niemcy zburzyli go w 1939 r.

 

Pierwsze kroki

Rada Osiedla Winiary w Poznaniu już kilkanaście lat temu po raz pierwszy podjęła temat odbudowy tego pomnika. – Trudno nam było jednak odszukać w muzeach jakiekolwiek materiały na jego temat. Udało się jedynie znaleźć zdjęcia w archiwum parafialnym – wyjaśnia Robert Kołaczyk, przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Winiary, przyznając, że na pewien czas temat odłożono. − Teraz postanowiliśmy jednak wrócić do tej inicjatywy i w tym roku przeznaczyliśmy z budżetu osiedla pieniądze na przygotowanie dokumentacji, która pozwoli określić koszty odbudowy pomnika. Znając je, zastanowimy się co dalej. Być może uda się uruchomić jakieś społeczne działania – stwierdza z nadzieją Kołaczyk i dodaje, że przy realizacji tego pomysłu Rada Osiedla może liczyć na wsparcie duchowe ze strony proboszcza winiarskiej parafii ks. prałata Michała Maciołki. Wkrótce przechodzi on jednak na emeryturę, wiele zależeć więc będzie także od zaangażowania nowego proboszcza.

 

Może wiesz więcej?

Pomnik postanowiono ustawić na skwerze obok parkingu przykościelnego znajdującego się przy ul. Sokoła. Ma mieć on taki sam kształt jak przedwojenny, a więc czworokątnego obelisku z umieszczonymi na nim ozdobnymi podporami i zwieńczonego kamienną kulą z żelaznym krzyżem. Jak udało się ustalić Wacławie Małeckiej, winiarskiej parafiance, na tablicach widniały napisy: „90 poległym na wiekopomną cześć. Gmina Winiary 1923”, „Poległym w I wojnie światowej 1914−1918”, „Bohaterom poległym na polu chwały 1918−1919” i „Obrońcom Ojczyzny przed najazdem bolszewików 1920”. − Z ustnych przekazów wiemy, że u podstawy pomnika umieszczono tubę, w której znajdował się imienny spis wszystkich poległych mieszkańców Winiar. Miała ona zostać wyjęta w konspiracji przed przybyciem wojsk niemieckich, nie są jednak znane jej dalsze dzieje – wyjaśnia Małecka. Inicjatorzy odbudowy pomnika zwracają się więc do naszych Czytelników z prośbą o przekazanie wszelkich posiadanych informacji na jego temat oraz udostępnienie zdjęć i dokumentów (kontakt pod nr. tel. 504 697 533). Na bieżąco można też śledzić działania związane z odbudową poprzez profil na Facebooku: pomnik Bohaterów w Poznaniu na Winiarach.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki