Logo Przewdonik Katolicki

Bł. Anna Maria Taigi - matka, żona, mistyczka

Michał Gryczyński
Fot.

Urodziła się 29 maja 1769 r. w Sienie, jako córka Santa Masi i Alojzego Gianetti. Gdy rodzina przeniosła się do Rzymu, kształciła się u sióstr w Sancta Agata dei Goti.Zachorowawszy na ospę, musiała przerwać naukę.

Urodziła się 29 maja 1769 r. w Sienie, jako córka Santa Masi i Alojzego Gianetti. Gdy rodzina przeniosła się do Rzymu, kształciła się u sióstr w Sancta Agata dei Goti.  Zachorowawszy na ospę, musiała przerwać naukę.

Jako trzynastolatka została oddana do pracy u zamożnej arystokratki. W 1790 r. poślubiła Dominika Taigi, majordomusa w pałacu książąt Chigi, z którym miała siedmioro dzieci, czterech synów i trzy córki. Opiekowała się również starą matką, a kiedy po latach jej córka Zofia owdowiała, przygarnęła ją wraz z sześciorgiem wnucząt. Już rok po ślubie została tercjarką zakonu trynitarzy i od tej pory podejmowała liczne praktyki pokutne, ofiarując je w intencji Kościoła oraz grzeszników. Wspierała ludzi ubogich i chorych, zabierając zawsze ze sobą córki, aby nauczyły się opieki nad potrzebującymi. Zmarła 9 czerwca 1837 r. w Rzymie, a jej ciało, które nie uległo rozkładowi, spoczywa w Bazylice św. Chryzogona. Beatyfikował ją w 1920 r. Benedykt XV.

Rozwijała życie duchowe i liczne charyzmaty, którymi obdarzył ją Bóg. Z jej porad korzystało wiele osobistości, m.in. królowa Maria Ludwika Bourbon, a także biskupi oraz kardynałowie. Sława mistyczki sprawiła, że Grzegorz XVI udzielił jej przywileju posiadania w mieszkaniu kaplicy z Najświętszego Sakramentem. Miała dar uzdrawiania, czytania sumień, kontemplacji i ekstaz mistycznych, a także widzenia przyszłych wydarzeń historycznych. Przepowiedziała m.in.: klęskę wojsk napoleońskich w Rosji, śmierć Napoleona na wyspie św. Heleny, przedwczesną śmierć cara Aleksandra na Krymie, podbój Algierii przez Francję, powstanie w Grecji, rewolucję 1830 r., zniesienie niewolnictwa w Ameryce, zabójstwo generała Zakonu Świętej Trójcy, wybór Giovanni Mastai Ferretti na papieża (Pius IX) i konflikt między rządem włoskim a państwem kościelnym, obie wojny światowe, a także rozmaite kataklizmy oraz epidemie. Uprzedziła również o pożarze pięcionawowej Bazyliki św. Pawła za Murami z 800. marmurowymi kolumnami. Miała to być kara za grzechy kapłanów w tej świątyni. I rzeczywiście, pożar wybuchł w nocy z 15 na 16 lipca 1823 r.

Wśród jej licznych wizji jest i polonica: przebieg bitwy pod Ostrołęką, w której 26 maja 1831 r. wojsko polskie, pod dowództwem gen. Skrzyneckiego, walczyło z Rosjanami. Znane są jej proroctwa o trzech dniach ciemności w czasach ostatecznych, kiedy to bezbożność doprowadzi do straszliwej rebelii i okrutnych prześladowań Kościoła. Ostatecznie to jednak Kościół odniesie wielkie zwycięstwo.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki