Logo Przewdonik Katolicki

Zmarł czołowy polski syndonolog

Adam Suwart
Fot.

W wieku 99 lat odszedł do Pana dr Stanisław Waliszewski, lekarz oraz jeden z najwybitniejszych w Polsce syndonologów, czyli badaczy Całunu Turyńskiego.

 

Fenomenem całunu Stanisław Waliszewski zainteresował się w Poznaniu w 1938 r., krótko po ukończeniu studiów medycznych. „Zrozumiałem wszystko doskonale i od początku było dla mnie jasne, że mam do czynienia z Najświętszą i Najczcigodniejszą Relikwią Chrześcijaństwa!” – w tych słowach przed ponad dwoma laty dr Waliszewski wspominał swoją fascynację całunem w rozmowie z „Przewodnikiem Katolickim”. Od tamtej chwili w 1938 r. rozpoczęła się dla śp. Stanisława Waliszewskiego wielka przygoda z Całunem, która zaowocowała wieloma publikacjami, niezliczonymi odczytami, rzetelną i ofiarną pracą naukową i popularyzatorską, realizowaną przez długie dziesięciolecia, niekiedy w ryzykownych i niełatwych okolicznościach.
W 1978 r. dr Waliszewski brał udział w Międzynarodowym Kongresie Syndonologicznym, wyposażony w specjalne błogosławieństwo otrzymane od kard. Karola Wojtyły oraz w pismo, w którym przyszły papież udzielił Stanisławowi Waliszewskiemu rekomendacji do pracy nad popularyzowaniem Całunu.
Dr Stanisław Waliszewski przez kilkadziesiąt lat swojego życia, w niełatwych czasach PRL-u, zjeździł całą Polskę wzdłuż i wszerz, propagując wiedzę o Całunie Turyńskim. Przemyślnie czynił to jako lekarz i naukowiec, co zbijało argumenty władz, że sieje zabobony i religijną propagandę. Jednocześnie ten odważny lekarz – katechista nigdy nie wypierał się swojej religijności. Przeciwnie – jego wykłady były manifestami wiary!

 

 

Zachęcamy do przeczytania archiwalnego artykułu o tym niezwykłym człowieku i jego dokonaniach:

{#host_url#}/nr/historia/calun_mojego_zycia.html 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki