Logo Przewdonik Katolicki

Czekając na dziecko

Kamila Tobolska
Fot.

O tym, jak można dobrze przygotować się do poczęcia dziecka, z poznańską lekarką Laurą Grześkowiak, konsultantem medycznym naprotechnologii w trakcie szkolenia

Rozmowa o tym, jak można dobrze przygotować się do poczęcia dziecka, z poznańską lekarką Laurą Grześkowiak, konsultantem medycznym naprotechnologii w trakcie szkolenia

 
To dzięki Pani wiele par doczekało się upragnionego dziecka. Niektórych może to dziwić, bo przecież z wykształcenia jest Pani lekarzem chorób wewnętrznych?
− Faktycznie, na co dzień pracuję jako lekarz rodzinny, ale od zawsze byłam zainteresowana tematem prokreacji. Zależało mi na tym, aby zająć się przygotowywaniem małżonków do ciąży i całościową opieką nad nimi w trakcie jej przebiegu. Taką możliwość dała mi naprotechnologia, stosunkowo młoda gałąź medycyny, która wspomaga naturalną płodność kobiety, leczy przyczyny niepłodności i w sposób naturalny doprowadza do poczęcia. Wkrótce ukończę szkolenie dla konsultantów medycznych naprotechnologii, ale już teraz posiadam uprawnienia do sprawowania opieki medycznej nad pacjentami, z którymi pracuję od wielu miesięcy.
 
Domyślam się, że cały czas odkrywa Pani jeszcze naprotechnologię. Co dla Pani jest w niej najważniejsze?
− W naprotechnologii bardzo odpowiada mi to, że jeżeli chcę pomóc mojemu pacjentowi, to najpierw muszę dokładnie rozeznać, co mu dolega. Czasami czuję się więc jak detektyw. Szukam tak długo, aż wszystkie „puzzle” poukładają mi się w całość. I dopiero wtedy leczę. To bowiem bardzo ważne, żeby pary były dokładnie przebadane przed planowanym poczęciem. Wówczas moglibyśmy uniknąć wielu kłopotów w czasie ciąży.
 
O co powinni więc zadbać małżonkowie, kiedy już podejmą wspólną decyzję, że chcą starać się o dziecko?
− W pierwszej kolejności zalecam im dokonanie ogólnej oceny stanu zdrowia, tym bardziej że wiele osób nie przykłada do tego wagi. Możemy tutaj zastosować pewną analogię: jeżeli jesteśmy właścicielami samochodu, to robimy mu regularnie przegląd; bardzo rzadko natomiast czynimy to samo z funkcjonującym w niesamowity sposób zespołem narządów, jakim jest nasz organizm.
 
A dalej...?
− Następnym etapem powinna być ocena cyklu miesiączkowego kobiety i badanie ginekologiczne. Ważną rolę może także odegrać wywiad rodzinny dostarczający informacji o ewentualnych problemach zdrowotnych i poronieniach. Jeżeli wszystko jest w porządku, to małżonkowie mogą starać się o dziecko. Zalecam im wtedy zdrowy styl życia, w tym właściwe odżywianie się i zachowanie rytmu dnia i nocy. Ale robiąc wszystko, co w ich mocy, aby uzyskać wymarzone poczęcie, muszą pamiętać jednak o najważniejszym. To Bóg znajdzie odpowiedni czas na to, aby dać im dziecko.
 
Rozmawiamy o świadomym rodzicielstwie. Ale wiele kobiet zachodzi w ciążę, nie dbając o swoje zdrowie. Mało tego, nie stronią od papierosów czy alkoholu. A przecież one szkodzą nie tylko matce, ale i nienarodzonemu dziecku, nieprawdaż?
− Zdecydowanie tak. Palenie w czasie ciąży może powodować niską masę urodzeniową dziecka i zaburzenia jego rozwoju. Ale jeszcze przed poczęciem trzeba mieć świadomość, że nikotyna działa negatywnie na układ rozrodczy żeński i męski. Również nawet najmniejsze ilości alkoholu nie powinny być spożywane przez kobietę w ciąży, przenika on bowiem przez łożysko do rozwijającego się dziecka i może bardzo szkodliwie działać na jego mózg.
 
Warto chyba wciąż o tym przypominać. Starają się to też robić twórcy projektu „Zdrowi rodzice – zdrowe dziecko”, który realizowany jest właśnie w Wielkopolsce. Czy takie inicjatywy są, Pani zdaniem, potrzebne?
− Ależ oczywiście! Mimo różnorodnych akcji informacyjnych profilaktyka w naszym kraju jest bardzo zaniedbywana. Posiadanie przez pacjentki pewnej, nawet elementarnej wiedzy pozwoliłoby często uchronić je przed traumą, jaką jest utrata dziecka na jakimkolwiek etapie ciąży. Mówię o tym także narzeczonym, dla których prowadzę zajęcia w ramach kursów przygotowujących do małżeństwa. Uświadamiam im wówczas, że do rodzicielstwa warto się po prostu przygotować.
 
 
 

 
Projekt „Zdrowi rodzice – zdrowe dzieci” realizowany jest przez poznańską Fundację „Głos dla Życia” w ramach kampanii społecznej „Rodzina Wielodzietna – Dobry Wybór”. Służy on edukacji społeczeństwa w zakresie zdrowia i zdrowego stylu życia oraz propaguje zachowania prozdrowotne, zwłaszcza w rodzinach oczekujących narodzin dziecka. W ramach projektu został uruchomiony portal internetowy www.zdrowirodzice.pl, wydano także dostępne w przychodniach i ośrodkach zdrowia broszury i ulotki.
Projekt współfinansowany przez: [ logo Wielkopolska (Samorządu Województwa Wielkopolskiego) oraz logo ROPS]
 
 
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki