Logo Przewdonik Katolicki

Ukłon w stronę rodzin

Magdalena Guziak-Nowak
Fot.

Rozmowa zMarzeną Paszkot Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny i Polityki Społecznej

Rozmowa z Marzeną Paszkot – Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny i Polityki Społecznej 

 
Kraków planuje wdrożyć system preferencyjnych ulg dla rodzin wielodzietnych. Kiedy zacznie funkcjonować Krakowska Karta Rodzinna 4+?
– Pracujemy nad przygotowaniem tego programu od strony technicznej i merytorycznej, a także nad działaniami promocyjnymi, informującymi o nim rodziny mogące z niego skorzystać i podmioty komercyjne, przedsiębiorców, którzy na terenie gminy Kraków prowadzą swoje firmy i zechcą się przyłączyć do tego przedsięwzięcia. Mam nadzieję i dążę do tego, aby program ten udało się nam uruchomić w styczniu przyszłego roku.
 
Na czym dokładnie będzie polegał?
– KKR 4+ to przede wszystkim wspieranie rodzin wielodzietnych. Będą promocje, bonifikaty, ulgi dedykowane rodzinom, w których jest czworo i więcej dzieci.
Rodzina wielodzietna to wiele uśmiechów dziecięcych, ale i problemów związanych z kosztami utrzymania. Chcemy zerwać ze stereotypem, że rodzina wielodzietna to patologia. Chcemy, żeby wyjście do kina, na basen, do zoo, na lodowisko czy do teatru nie było zamachem na domowy budżet. Bonifikaty te miałyby obowiązywać w różnych kategoriach: komunikacji miejskiej (już teraz każde dziecko w rodzinie 4+ma darmowe przejazdy, są też preferencyjne rodzinne bilety weekendowe), kulturze, sporcie, rekreacji.
Decyzja o powołaniu tego programu zapadła w drodze uchwały w 2010 r. Uchwała ta definiuje rodzinę wielodzietną właśnie jako taką, w której jest minimum czworo dzieci.
 
A czy w dokumentach wydawanych przez nasze organy ustawodawcze nie ma jednej, wspólnej dla całej Polski, definicji rodziny wielodzietnej?
– Jeśli chodzi o świadczenia rodzinne, to bazujemy na zapisach ustawowych, które pomocą obejmują rodziny 3+. Myślę jednak, że szczegółowe kwestie mogą tu być regulowane przez prawo lokalne, bo i Krakowska Karta Rodzinna 4+ będzie programem lokalnym.
 
Czy to jakiś system oszczędnościowy? W miastach, w których od wielu lat działają tego typu programy, na zniżki mogą załapać się już rodziny z trojgiem dzieci.
– Po trosze tak. Jednak jeśli program się przyjmie i rodziny będą nim zainteresowane, będziemy próbować poszerzyć grono beneficjentów. Oczywiście, jeśli pozwolą nam na to środki w budżecie miasta.
 
Na czym ma polegać współpraca z podmiotami komercyjnymi?
– Mamy wstępne deklaracje szkół językowych, centrów sportowych, prywatnych centrów medycznych, stomatologicznych, punktów usługowych, księgarni, które proponują bonifikaty od 5 do 30 proc. dla osób legitymujących się KKR 4+.
 
Zatem rodziny wielodzietne nie muszą się obawiać, że miasto będzie szukało oszczędności w ich portfelach?
– Nie. Jesteśmy otwarci na wspieranie rodzin wychowujących wiele dzieci. Wierzę, że KKR 4+naprawdę odciąży domowe budżety.
 
Ile rodzin skorzysta z programu?
– Dane z Urzędu Statystycznego w Krakowie, którymi dysponujemy pochodzą z 2002 r., ponieważ nie mamy jeszcze danych z tegorocznego spisu powszechnego. Wg szacunków sprzed 10 lat mamy w Krakowie ponad 2100 rodzin 4+.
 
Jak będzie można otrzymać KKR 4+?
– Obsługą wniosków i wydawaniem kart będzie się zajmował Wydział Spraw Społecznych. Chcemy uprościć biurokrację do niezbędnego minimum. Decyzje o przyznaniu karty będą zapadać w ciągu miesiąca. Każdy członek rodziny dostanie własną kartę. Nie będzie się ona łączyć z innymi świadczeniami – korzystanie z niej nie będzie odbierało prawa do zasiłków czy pomocy społecznej.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki