Logo Przewdonik Katolicki

Patriotyzm i pamięć

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Od Mszy św. w bydgoskim kościele garnizonowym rozpoczęto obchody 90-lecia Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Naród, który zapomina o wartościach i przeszłości, zmierza ku nicości powiedział dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP, ks. płk Zenon Surma, który przewodniczył Eucharystii.

Od Mszy św. w bydgoskim kościele garnizonowym rozpoczęto obchody 90-lecia Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. – Naród, który zapomina o wartościach i przeszłości, zmierza ku nicości – powiedział dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP, ks. płk Zenon Surma, który przewodniczył Eucharystii.

 Organizacja zrzesza oficerów, chorążych, podoficerów oraz kombatantów i sympatyków, którzy chcą w swojej działalności statutowej i w codziennym życiu nawiązywać do tradycji wojskowych i cnót oficerskich z czasów II RP. – Świętowanie to nie tylko okazja do spotkania. Pragniemy przede wszystkim krzewić patriotyzm, miłość do ojczyzny, którą w dziejach naszego narodu próbowano wielokrotnie niszczyć – mówił kapłan.
Związek Oficerów Rezerwy RP kontynuuje tradycje powołanego w 1921 r. Centralnego Związku Rezerwistów WP, z którego wyłonił się w 1928 r. – Każdy z nas był żołnierzem, doświadczał tego wszystkiego, co powinien przeżyć „człowiek w mundurze”. W naszych sercach tkwi głęboko chęć niesienia pomocy ojczyźnie. Także wtedy, kiedy jest się w rezerwie. Nie wolno nam zasypiać. Musimy przekazywać nasze doświadczenia i tradycje młodemu pokoleniu, aby mogło ono z większym zrozumieniem patrzeć na historię – powiedział prezes zarządu okręgu związku, ppłk Roman Misiak.
Związek reaktywowany w Poznaniu 30 stycznia 1991 r. przyjął za patrona Józefa Piłsudskiego. Przyświeca mu dewiza: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Zawołaniem związku jest: „Strzec godności stanu oficera Wojska Polskiego”. Do głównych celów organizacji należy zaliczyć m.in.: zintegrowanie oficerów rezerwy, kultywowanie tradycji wojskowej, otaczanie żołnierzy rezerwy i ich rodzin opieką, gromadzenie pamiątek związanych z tradycją i historią wojska, prowadzenie działalności popularyzatorskiej i oświatowej. Związek liczy w Polsce ok. 1500 członków. W regionie to blisko 100 osób.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki