Logo Przewdonik Katolicki

Jubileusz oficerów rezerwy

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W bydgoskim kościele garnizonowym odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 85. rocznicę powstania Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Została ona zawieszona w kaplicy Męczeństwa. W uroczystościach wzięli udział weterani z 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich, władze miejskie, samorządowe oracz uczniowie ze szkół, które noszą imię marszałka. Związek...

W bydgoskim kościele garnizonowym odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 85. rocznicę powstania Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Została ona zawieszona w kaplicy Męczeństwa. W uroczystościach wzięli udział weterani z 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich, władze miejskie, samorządowe oracz uczniowie ze szkół, które noszą imię marszałka.

Związek Oficerów Rezerwy RP zrzesza obecnie około stu członków. Powstał w 1921 roku. W latach 1939-1991 zawiesił swoją działalność z powodu II wojny światowej oraz niesprzyjających warunków politycznych. – Dzięki tej uroczystości przeżywamy chwilę niezwykłą. Modlitwa jest najważniejszym punktem naszego jubileuszu. Jest to także impuls do refleksji nad przeszłością naszej ojczyzny i do spojrzenia w przyszłość. Póki starczy sił, musimy dawać młodym przykład – jak szanować własny kraj i jak wzrastać w duchu patriotyzmu – przyznaje ppłk Roman Misiak, prezes związku.

Eucharystii przewodniczył dziekan Pomorskiego Okręgu Wojskowego ks. płk Józef Kubalewski. – Żołnierze zrzeszeni w Związku Oficerów Rezerwy obrali za swojego patrona niezwykle świetlistą postać – samego marszałka Piłsudskiego. Tablica została powieszona w miejscu szczególnym. Kaplica Męczeństwa jest widomym znakiem tragicznej, a zarazem bohaterskiej historii naszej ojczyzny.

Porucznik Hieronim Marcinkiewicz ma 88 lat. Był oficerem 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Przeszedł cały szlak bojowy od Chojnic, przez Bory Tucholskie, aż po Grudziądz. Dostał się do niewoli i przez sześć lat przebywał w obozie jenieckim. – Takie święta pokazują, że pamięć narodowa powinna być wciąż żywa. Pamięć to naród, a naród to ziemia, a na niej mogiły tych, którzy od wieków stawali w pełnym orężu, by jej bronić.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki