Logo Przewdonik Katolicki

Maryjna szkoła modlitwy

Błażej Tobolski
Fot.

Przede wszystkim dziękujemy Bogu za ten wspaniały dar, jakim jest dla nas szczególna obecność Matki Bożej w tym cudownym obrazie Nieustającej Pomocy.

„Przede wszystkim dziękujemy Bogu za ten wspaniały dar, jakim jest dla nas szczególna obecność Matki Bożej w tym cudownym obrazie Nieustającej Pomocy”.

Tymi słowami ks. prałat Wojciech Wolniewicz, proboszcz poznańskiej fary, dziękował za ponad pół wieku obecności słynącego łaskami wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy w tej świątyni. Na początku Mszy św. dziękczynnej sprawowanej 11 października, dokładnie w 50. rocznicę koronacji cudownego obrazu, wyraził on również wdzięczność Matce Bożej Nieustającej Pomocy „za to, że jest dla nas Matką gotową w każdej chwili, w każdej potrzebie pomagać”. Uroczystej Eucharystii transmitowanej przez Radio Maryja przewodniczył bp Grzegorz Balcerek, który podkreślił, że sanktuarium, jakim jest kościół farny, „stało się wzorcem dla innych parafii poznańskich i całej archidiecezji”. To tu bowiem w 1952 r. zapoczątkowano w naszej archidiecezji odmawianie Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gromadzącej prawdziwe rzesze wiernych. – Pod wpływem fary w wielu świątyniach miasta i archidiecezji umieszczono obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy i rozwinęła się w nich nieustająca nowenna – przypomniał bp Balcerek, nazywając to poznańskie sanktuarium szkołą, w której „Maryja uczy nas modlitwy”.
W ramach uroczystości jubileuszowych dzień wcześniej, 10 października, odbyło się także sympozjum, podczas którego redemptorysta o. Kazimierz Piotrowski wygłosił wykład na temat historii obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Powstał on prawdopodobnie jako ikona w IX w. na Krecie. Stamtąd trafił do Rzymu, a następnie został powierzony redemptorystom, którzy rozpropagowali kult Maryi w tym wizerunku na całym świecie, m.in. poprzez tworzenie jego kopii. Z kolei ks. dr prałat Michał Maciołka, w związku z rocznicą koronacji poznańskiego obrazu, przybliżył teologiczne znaczenie tego obrzędu, a ks. prof. Leszek Wilczyński przedstawił postać ks. infułata Józefa Janego, pierwszego powojennego proboszcza fary i propagatora kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 
 
 

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy odprawiana jest w poznańskiej farze przez cały rok, w każdą środę o godz. 6.45 i 18.15. Więcej informacji na: www.fara.archpoznan.org.pl.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki