Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi pod krzyżem

Błażej Tobolski
Fot.

Zbiórka na placu Wolności w Czarnkowie. Kierunek Góra Krzyżowa. Ruszamy!

Zbiórka na placu Wolności w Czarnkowie. Kierunek – Góra Krzyżowa. Ruszamy!

 

Młodzi ludzie wraz ze swoimi duszpasterzami przybyli do Czarnkowa z całego dekanatu. Tu bowiem w niedzielne popołudnie 18 września rozpoczął się I Zlot Młodzieży. – Inicjatywa zorganizowania zlotu zrodziła się spontanicznie i ufam, że to nie ostatnie takie spotkanie – stwierdził ks. Rafał Pleszewa, wikariusz w parafii pw. św. Marii Magdaleny, a jednocześnie dekanalny duszpasterz młodzieży. Wyjaśnił również „Przewodnikowi”, że Góra Krzyżowa w Czarnkowie, górująca nad tym położonym nad Notecią miastem, to miejsce szczególne. – Widać stąd niemal cały Czarnków, a od bardzo dawna stoi tam krzyż. Odkrywamy to miejsce jakby na nowo i pragniemy je ożywić, spotykać się tam na modlitwie – przekonywał ks. Pleszewa, wyjaśniając, że obecnie wierni gromadzą się tam w ramach zawierzania parafii Niepokalanej.

Czarnkowskie spotkanie młodych odbyło się pod hasłem „Uwolnij serce”. Każdy jego uczestnik był zaproszony do tego, by idąc na Górę Krzyżową, nieść kamień symbolizujący jego grzechy i problemy, z którymi zmaga się na co dzień. Głównym wydarzeniem Zlotu Młodzieży była Msza św. u stóp krzyża, którą koncelebrowali wszyscy przybyli tu z młodzieżą kapłani. Na jej zakończenie można było złożyć pod krzyżem przyniesiony przez siebie kamień i doświadczyć uwolnienia serca. Bowiem, jak przekonywali młodych ich duszpasterze, jedynie Chrystus, Zbawiciel, ma moc uwalniać i przemieniać nasze serca.

Uwolnienie człowieka z grzechu przez Jezusa zmartwychwstałego przedstawiła w obrazowy sposób w pantomimie grupa ewangelizacyjna z rakoniewickiej parafii pw. św. Marcina i św. Stanisława Biskupa (na zdjęciu). Do głębszego przeżycia tej prawdy wprowadził uczestników spotkania na Górze Krzyżowej ks. Marcin Lewandowski z Rakoniewic. – Kiedy tylko można, organizujemy w naszym mieście i poza nim wielbienie Boga, pantomimy czy scenki ewangelizacyjne. Taki wizualny przekaz ma bowiem o wiele większe oddziaływanie – wyjaśnił „Przewodnikowi” ks. Lewandowski.

Zlot Młodzieży zakończył się – po smacznej przekąsce ku pokrzepieniu ciała – koncertem ewangelizacyjnym znanego w archidiecezji i poza nią zespołu „Pinokio Brothers”.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki