Logo Przewdonik Katolicki

Święty Mikołaj w Tłukomach

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Parafia Świętego Mikołaja Biskupa w Tłumokach została erygowana 1 stycznia 1986 roku. To posunięcie miało uratować dom parafialny, który chciały odebrać ówczesne władze. Miał on służyć jako miejsce rekolekcyjne dla Ruchu Światło-Życie.

Parafia Świętego Mikołaja Biskupa w Tłumokach została erygowana 1 stycznia 1986 roku. To „posunięcie” miało uratować dom parafialny, który chciały odebrać ówczesne władze. Miał on służyć jako miejsce rekolekcyjne dla Ruchu Światło-Życie.

 


Miejscowy kościół powstał w latach 1912–1913 staraniem niemieckich ewangelików. Poświęcono go w 1948 r. To „córka” parafii w Bługowie.

 

Narodowości i Kościół

Tłukomy są położone nad przepięknym i rozległym Jeziorem Tłukomskim. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1399 r. Wieś stanowiła wówczas własność szlachecką. Dopiero w XVI stuleciu pojawili się pierwsi właściciele – Agnieszka, Maciej i Piotr herbu Nałęcz. Ciekawostką Tłukom jest grób kolejnego z właścicieli – Maxa Weissledera. Znajdował się on w parku Tłukomskim – w tym roku przeniesiono go na pobliską nekropolię. Od 1445 r. Tłukomy zamieszkiwała ludność rolnicza należąca do parafii rzymskokatolickiej w Bługowie. Z czasem „układ sił wyznaniowych” zaczął się zmieniać. Doprowadziły do tego m.in. rozbiory Polski. W miejscowości pojawiła się ludność niemiecka wyznania ewangelickiego. W 1890 r. Tłukomy były zamieszkiwane przez 157 katolików i 166 ewangelików. Ci ostatni należeli do parafii luterańskiej w Wysokiej – to właśnie dla nich w 1913 r. wybudowano miejscową świątynię.

 

Wspólnota wiernych

Rok 1948 to przejęcie świątyni – jako opuszczonego przez gminę niemiecką obiektu – dla potrzeb parafii w Bługowie. Świątynia otrzymała wezwanie św. Mikołaja. Budowla jest duża, murowana, otynkowana, kryta dachówką, ze smukłą – wysoką wieżą. We wnętrzu znajdują się ołtarz główny i prowizoryczny – „soborowy” oraz mały ołtarz boczny z figurką Matki Bożej. Na chórze milczą nieczynne organy. Kościół w Tłukomach wymaga gruntownego remontu. Prace trwają. W ostatnim czasie został wymieniony dach. Odrestaurowano także okna.

W pobliżu świątyni mieści się dom parafialny, który został odzyskany w 1982 r. i przez wiele lat służył jako ośrodek rekolekcyjny dla Ruchu Światło-Życie. Pierwotnie budynek należał do niemieckiego dziedzica, który osadził w nim ewangelickiego pastora. Po II wojnie światowej zamieszkały w nim polskie rodziny, a część pomieszczeń służyła jako sala wiejska i harcówka dla drużyny. Dzisiaj jego właścicielem jest Caritas Diecezji Bydgoskiej.

Dekretem prymasa Polski kard. Józefa Glempa Tłukomy 1 stycznia 1986 r. stały się samodzielną parafią – choć pozostawały pod wspólnym kierownictwem proboszcza Bługowa i Tłukom. Obowiązki duszpasterza dwóch wspólnot podjął w 1992 r. bydgoszczanin – ks. Marek Lewandowski. Świeccy tworzą m.in. grupy różańcowe i grupę charytatywną. Aktywnie działa wspólnota młodzieży oraz dzieci.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki