Logo Przewdonik Katolicki

Parafia wśród królewskich lasów

Marcin Jarzembowski
Fot.

Ciele jest miejscowością położoną na południowy zachód od Bydgoszczy. Oprócz niej część Białych Błot, Jasiniec, Kruszyn Krajeński, Lipniki, Murowaniec, Prątki, Trzciniec i Zielonka tworzą jedną wspólnotę parafialną, której patronuje Matka Boża Bolesna. Świątynia położona jest przy ruchliwej drodze prowadzącej do Szczecina. Każdy, kto jechał tą trasą, nie mógł nie...

Ciele jest miejscowością położoną na południowy zachód od Bydgoszczy. Oprócz niej część Białych Błot, Jasiniec, Kruszyn Krajeński, Lipniki, Murowaniec, Prątki, Trzciniec i Zielonka tworzą jedną wspólnotę parafialną, której patronuje Matka Boża Bolesna. Świątynia położona jest przy ruchliwej drodze prowadzącej do Szczecina.Każdy, kto jechał tą trasą, nie mógł nie zauważyć charakterystycznej świątyni z czerwonej cegły z wyrastającą ponad horyzont wieżą. Kościół neogotycki został niedawno odrestaurowany - aż chce się wstąpić do środka…

Z dziejów kościoła i parafiiOd XVIII wieku zasiedlała te tereny ludność wyznania ewangelickiego. Z uwagi na dużą liczbę protestantów utworzono nową gminę ewangelicko-augsburską w Cielu, która objęła pobliskie wsie. Należy podkreślić, że ewangelicy stanowili 95 proc. mieszkańców nadnoteckich obszarów. Na początku swojej działalności wierni korzystali z sal modlitewnych, które znajdowały się w Kruszynie i Zielonce. W latach 1880-1881 w Cielu wybudowano pastorówkę, która dzisiaj pełni funkcję plebanii. Przez większość czasu życie wiejskich mieszkańców skupiało się na zbieraniu funduszy, z których miał powstać zbór. Do budowy przystąpiono w 1892 roku. Ciekawostką jest to, że wyrąbano wówczas 100 metrów lasów królewskich, aby świątynia nie stała na ich skraju. Uroczystość oddania kościoła miała miejsce 20 grudnia 1893 roku pod przewodnictwem superintendenta Johanna Hesekiela z Poznania.
Układ narodowościowy i wyznaniowy zmienił się po zakończeniu II wojny światowej. Niemcy zaczęli masowo opuszczać odzyskiwane ziemie - zbór zaczął świecić pustkami. Zaistniała potrzeba utworzenia nowej placówki duszpasterskiej. Parafia została erygowana dekretem księdza kardynała Augusta Hlonda 24 sierpnia 1946 roku. Decyzja weszła w życie 1 października. Dawny zbór został poświęcony i zaczął pełnić funkcję rzymskokatolickiego kościoła parafialnego pw. Matki Boskiej Bolesnej.

Piękno surowościNa zewnątrz świątynia wygląda bardzo skromnie. Zbór wzniesiono w stylu gotyckim według projektu nieustalonego do dzisiaj architekta. Była to forma, którą popularnie stosowano w architekturze sakralnej. Budowla odznacza się symetrią i reprezentuje typowy przykład świątyni protestanckiej, wznoszonej na planie prostokąta. Wieża posiada klatki schodowe, które prowadzą na empory i chór muzyczny. Warto zwrócić uwagę na okna, w których lśnią przepiękne witraże. Pochodzą one z pierwotnego zboru. Wykonał je w 1893 roku Ferdynand Müller z Quedlinburga. W centralnym witrażu można podziwiać scenę Ukrzyżowania z Matką Bożą i Janem Ewangelistą u stóp krzyża. Natomiast w witrażach bocznych umieszczono medaliony z popiersiami św. Apostołów Piotra i Pawła. Do chwili obecnej wiernych na wspólną modlitwę wzywają trzy dzwony pochodzące z 1927 roku. Świątynia w ciągu dwóch ostatnich lat przeszła gruntowny remont.

Pomoc drugiemu na pierwszym miejscu!Przewodnikiem wspólnoty jest ks. Wiesław Pałuczak - kapłan, który pracował przez ponad pięć lat w Czechach, a wcześniej - był proboszczem parafii pw. św. Łukasza w Bydgoszczy. Przy wspólnocie działają grupy ministrantów, lektorów, kantorek oraz róż różańcowych - pomimo tego, że brakuje odpowiednich pomieszczeń, a świątynię oddziela od wsi spora odległość. Jest jednak nadzieja - po wyremontowaniu dachu plebanii proboszcz chciałby utworzyć sale językowe i pracownię komputerową. Mogłyby się tam odbywać bezpłatne zajęcia dla dzieci, które często nie mają warunków do nauki oraz dla tych, którzy w sposób czynny angażują się w życie Kościoła.
Ważnym aspektem działania parafii jest pomoc charytatywna. - Pomimo małej liczby parafian zapewniamy wszystkim dzieciom obiady w szkolnej stołówce. Część maluchów otrzymuje posiłki dzięki opiece społecznej, a część - dzięki nam. Zgromadziliśmy fundusze i teraz nikt nie chodzi głodny - przyznaje ksiądz Wiesław.
Parafia w Cielu jest jedyną tak rozległą wspólnotą na terenie diecezji bydgoskiej - mimo to tworzy niepowtarzalnego ducha, który sprawia, że wciąż tętni życiem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki