Logo Przewdonik Katolicki

Minęło siedem lat

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Kruszyn to niewielka miejscowość położona na wysoczyźnie morenowej zaledwie kilka kilometrów od Bydgoszczy. Charakterystycznym elementem krajobrazu są łąki, rozciągające się nad Kanałem Bydgoskim. W zacisznym miejscu na wzgórzu stoi świątynia ku czci św. Kazimierza Królewicza. Dzieje miejscowej parafii są bardzo krótkie. Kościół do 2000 roku był filią Dąbrówki Nowej....

Kruszyn to niewielka miejscowość położona na wysoczyźnie morenowej – zaledwie kilka kilometrów od Bydgoszczy. Charakterystycznym elementem krajobrazu są łąki, rozciągające się nad Kanałem Bydgoskim. W zacisznym miejscu na wzgórzu stoi świątynia ku czci św. Kazimierza Królewicza.

Dzieje miejscowej parafii są bardzo krótkie. Kościół do 2000 roku był filią Dąbrówki Nowej. Decyzją metropolity gnieźnieńskiego, arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, 29 czerwca erygowano kruszyńską wspólnotę.

Ta ziemia przyciąga
Do skarbów miejscowych terenów należy zespół pałacowo-parkowy. W jego skład wchodzi zabytkowy budynek z 1882 roku, w którym mieści się obecnie szkoła podstawowa. Wszystko otoczone jest pięknym XIX-wiecznym parkiem, znajdującym się pod ochroną konserwatorską.

W latach 1908-1909 w Kruszynie został wybudowany ewangelicki kościół. Świątynia w stylu neogotyckim służyła niemieckim kolonistom. Kościół wyróżnia spośród innych świątyń ewangelickich wieża umieszczona we wschodniej części nad prezbiterium. Do roku 1945 posiadał boczne empory oraz polichromie. Przedstawiały one motywy roślinne oraz popiersia św. Piotra i św. Pawła. W prezbiterium znajdowała się ambona i krzyż.

Wchodząc do środka, łatwo zauważyć chrzcielnicę wykonaną z piaskowca w 1909 roku. Do dziś zachował się dzwon z tego samego okresu oraz charakterystyczny zegar z tabliczką, na której znajduje się napis „Bockenem 1909”. Świątynia w Kruszynie została przejęta przez parafię w Dąbrówce Nowej w 1945 roku. W ciągu czterech kolejnych lat przystosowano ją do potrzeb katolików.

Patronem kościoła jest św. Kazimierz Królewicz, który był drugim synem Kazimierza Jagiellończyka oraz wychowankiem Jana Długosza. Pochowany został w katedrze wileńskiej, a w 1602 roku kanonizowany przez papieża Klemensa VIII. Charakterystycznym elementem dla świętego w ikonografii jest książęca mitra.


Patron parafii w Kruszynie – św. Kazimierz Królewicz

Tradycje wielu pokoleń
Proboszczem parafii od 2000 roku jest ks. Piotr Jakubowski. Swoją drogę kapłańską rozpoczynał w 1985 roku we wspólnocie Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu. Następnie pracował w Witkowie, Nakle nad Notecią oraz Kruszwicy. Jak podkreśla, powstanie nowej wspólnoty było początkiem integrowania wiernych żyjących na pobliskich terenach. – Parafia jest specyficzna. W tym miejscu rodziny wielopokoleniowe łączą się z mieszkańcami, którzy wciąż napływają. Miejscowa społeczność jest otwarta na innych. Przez siedem lat mojego proboszczowania wspólnota powiększyła się o ponad trzysta osób – powiedział ks. Jakubowski.

Prace przeprowadzone na przestrzeni kilku lat są dowodem na to, że parafia została utworzona na prośbę miejscowej ludności. – Wierni pragnęli stałej opieki duszpasterskiej. Systemem gospodarczym wybudowali plebanię. Od samego początku są zaangażowani w życie Kościoła. Należy wspomnieć o pozytywnych przejawach głębokiego życia religijnego. Przez siedem lat nigdy nie odprawiałem Mszy świętej w pustym kościele, co na wsiach nierzadko się zdarza – dodał proboszcz.

Dzięki wiernym udało się przeprowadzić wiele prac. Do tych najważniejszych można zaliczyć wymianę dachu na świątyni. W parafii działa prężnie Wspólnota Żywego Różańca, służba liturgiczna oraz schole w Kruszynie i Strzelewie. Wspólnota liczy prawie dwa tysiące osób. Tworzą ją miejscowości Janin, Kamieniec, Kruszyn, Kruszyniec, część Pawłówka, Strzelewo oraz Zielonczyn.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki