Logo Przewdonik Katolicki

Kochał ojczyznę bardziej niż własne serce

Marcin Jarzembowski
Fot.

Kardynał Stefan Wyszyński był strażnikiem idei polskości powiedział bp Jan Tyrawa. Hierarcha przewodniczył Mszy św. w kościele Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Nakle nad Notecią. Okazją do uroczystej celebry było 10-lecie nadania miejscowej szkole imienia Prymasa Tysiąclecia.

„Kardynał Stefan Wyszyński był strażnikiem idei polskości” – powiedział bp Jan Tyrawa. Hierarcha przewodniczył Mszy św. w kościele Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Nakle nad Notecią. Okazją do uroczystej celebry było 10-lecie nadania miejscowej szkole imienia Prymasa Tysiąclecia.

 

Nadrzędnym celem działalności Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią jest dążenie do wszechstronnego rozwoju ucznia w zakresie nauczania, kształcenia umiejętności i wychowania.

 

Dwie linie posługi duszpasterskiej

Bp Jan Tyrawa podkreślił, że w działalności kardynała można zauważyć „dwie zasadnicze linie”. Pierwsza z nich dotyczyła idei narodu, państwa, społeczeństwa. – Ludzie jednoczą się wokół pewnych wartości. Ta linia jest dzisiaj bardzo ważna, ponieważ próbuje się wiele spraw zamazać oraz zbagatelizować w imię nieokreślonej europejskości. Jeśli jednak mówimy o europejskości, nie możemy zapominać o dobrach, wartościach, wokół których jednoczą się ludzie – powiedział.

Drugą linią działalności Prymasa Tysiąclecia, według bp. Jana Tyrawy, było jego szczególne zaangażowanie w naukę społeczną Kościoła. – Prymas Wyszyński w kazaniach, które systematycznie głosił, rozwijał swoją refleksję na ten temat. Koncentrował się na takich zagadnieniach, jak praca, relacje między pracownikiem a pracodawcą. Poruszał kwestie wynagrodzenia, związków zawodowych, rodziny. W swoje nauczanie wkładał całe serce. Dzisiaj jest przykładem dla wielu pokoleń, wychowawcą dla dzieci i młodzieży. Trzeba być dumnym z tego, że szkoła nosi takie imię – dodał pasterz.

 

Trudne, ale owocne wychowanie

Dyrektorka placówki Anna Maćkowska wskazuje, że w szkole oprócz wymiaru edukacyjnego istotny jest również element wychowawczy, że przykłady pięknych, wybitnych Polaków mogą stanowić zachętę do podejmowania pracy nad sobą, do stawania się lepszym. – Dziesięć lat od nadania imienia minęło bardzo szybko. Kiedy prosiłam wówczas abp. Henryka Muszyńskiego o poświęcenie sztandaru, mówiłam, że chcemy, aby był on pochodnią, która będzie wskazywała drogę naszym dzieciom. Wierzę, że tak się stało. Przekazanie wartości, którym był wierny prymas, jest procesem długotrwałym. Na pewno chcemy uczyć się miłości do ojczyzny. Słowa, które powiedział kardynał: „Kocham ojczyznę bardziej niż własne serce”, są głównym celem naszego programu. Również szacunek do drugiego człowieka i poszanowanie jego godności. Wraz z upływem lat namacalnie odczuwamy opiekę naszego patrona – powiedziała pani dyrektor.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła Eucharystia, po której wszyscy udali się do szkolnej auli. Tam, podczas akademii z udziałem nauczycieli, rodziców, dzieci i zaproszonych gości, dziękowano za dotychczasowe osiągnięcia. – Kardynał Stefan Wyszyński jest dla nas wzorem do naśladowania. Staramy odnosić się do jego słów. Jednak ich realizacja nie zawsze jest łatwa – powiedziała uczennica szóstej klasy Agata Mreła.

Zasłużonym dla szkoły wręczono Medale Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które przyznała kapituła. Zwieńczeniem święta był festyn dla mieszkańców Nakła.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki