Logo Przewdonik Katolicki

Widmo nihilizmu?

Marcin Jarzembowski
Fot.

Ojciec Święty Benedykt XVI pochyla się nad kryzysem współczesnej Europy. Zauważa, że jest to głównie kryzys duchowy, moralny, który rozpoczął się w momencie rozdzielenia wiary i rozumu w okresie oświecenia powiedziała w Bydgoszczy dr Anna Skolimowska.

 

– Ojciec Święty Benedykt XVI pochyla się nad kryzysem współczesnej Europy. Zauważa, że jest to głównie kryzys duchowy, moralny, który rozpoczął się w momencie rozdzielenia wiary i rozumu w okresie oświecenia – powiedziała w Bydgoszczy dr Anna Skolimowska.

 


 

Doktor nauk humanistycznych gościła na zaproszenie bp. Jana Tyrawy. Temat, jaki podjęła, to: „Nihilizm we współczesnej kulturze europejskiej a nauczanie Benedykta XVI”.

Na samym wstępie prelegentka omówiła zjawisko nihilizmu w kulturze europejskiej. Podkreśliła, że „wrósł on trwale we współczesny dyskurs filozoficzny”, a jego początki sięgają czasów starożytnej Grecji. Pewną formą nihilizmu – mówiła – jako postawą moralną zajmował się m.in. św. Augustyn. On to mianem nihilistów określał ludzi, którzy w nic nie wierzyli, negowali istnienie Absolutu. Z kolei w filozofii nowożytnej pojęcie to było utożsamianie z takimi postawami, jak egoizm, pesymizm, sceptycyzm czy w końcu ateizm.

Pracownik Biura ds. Unii Europejskiej przy Konferencji Episkopatu Polski zaznaczyła, że współcześnie nihilizm jest jednym ze znamion duchowej kondycji człowieka, który dokonuje nieustannych przewartościowań w obrębie światopoglądu i ideologii. – Nad dzisiejszą kulturą europejską wydaje się krążyć „widmo nihilizmu”. Przejawem tego jest odrzucanie wartości absolutnych, takich jak prawda i dobro. Relatywizacja prawdy jest pierwszym sygnałem ostrzegawczym przed ideologią nihilizmu – powiedziała dr Skolimowska.

Asystentka Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z COMECE – Komisją Episkopatów Wspólnoty Europejskiej – dużą część swojego wystąpienia poświęciła rozważaniom Benedykta XVI o kondycji kultury europejskiej. Według dr Anny Skolimowskiej Ojciec Święty dostrzega kryzys, w jakim znajduje się współczesny człowiek, a także kultura rozumiana jako całokształt duchowego i materialnego dorobku społeczeństwa. Przypomniała, że Benedykt XVI w czasie swojego pontyfikatu, ale także jeszcze jako prefekt Kongregacji Nauki i Wiary, wielokrotnie odnosił się do kondycji duchowej współczesnego człowieka oraz całej zachodniej cywilizacji. – Przezwyciężenie postaw nihilistycznych we współczesnej kulturze europejskiej będzie możliwe, gdy powróci ona do prawdy o jej chrześcijańskich fundamentach – zakończyła.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki