Przygotowania do koronacji Matki Bożej w sanktuarium Zawierzenia na bydgoskich Piaskach rozpoczęto już 16 czerwca 2008 roku podczas uroczystości jubileuszowych. Powoli dobiegają one końca. Uroczystej koronacji 18 czerwca dokona bp Jan Tyrawa – ordynariusz bydgoski.
Znamiennym gestem było przyniesienie w procesji z darami zdjęć koron z sanktuarium Wierności w Świdrze. – W ten symboliczny sposób wyraziliśmy nasze pragnienie ukoronowania Matki Bożej na Panią Zawierzenia, której oddajemy we władanie nasze serca, rodziny i wspólnoty – powiedziały Małgorzata Jasińska i Violetta Wilandt.
Trwanie na nowennie
We wrześniu ubiegłego roku rozpoczęła się dziewięciomiesięczna nowenna przygotowująca wiernych do koronacji. Podczas jej trwania w sposób szczególny zatrzymywano się nad symboliką korony, a także rozważano słowa założyciela, odmawiając także jedną z tajemnic różańcowych. – Obrać Maryję na Królową, to znaczy Jej służyć. Matka zawsze służy nam, a Królowej – my. Nasza miłość ma skierować się ku Matce Bożej. Służba ta nie upokarza, ale wywyższa, bo służyć, to znaczy królować – dodały Małgorzata Jasińska i Violetta Wilandt.
Korona przybyła do sanktuarium 7 października 2009 r. – w święto Matki Bożej Różańcowej, a w listopadzie tego samego roku bp Jan Tyrawa udzielił swojego błogosławieństwa. – W naszych modlitwach prosiliśmy Boga, aby dokonał przemiany naszych serc, byśmy stawali się żywą koroną Maryi, pogłębiali przymierze miłości z naszą Wychowawczynią, Matką i Królową, aby w naszej wspólnocie diecezjalnej wzrastał duch zawierzenia, wdzięczności i solidarności – podkreśliły obie rozmówczynie.
Duch i symbolika
Wielkim przeżyciem dla Rodziny Szensztackiej była peregrynacja korony. Nawiedzała ona zarówno kościoły parafialne, jak i prywatne mieszkania. Korona pielgrzymowała z pątnikami do świętych miejsc – m.in. Rzymu, Loreto, Lanciano, Asyżu, Padwy, Wenecji oraz do Schönstatt. Także do grobów czterech postaci będących wzorem zawierzenia: Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Ignacego Jeża i o. Józefa Kentenicha.
Korona, która znajdzie się na stałe w sanktuarium Zawierzenia na bydgoskich Piaskach, zawiera ważne symbole. Jej kształt ma przypominać o więzi wiernych ze źródłami szczególnej duchowości – prasanktuarium w Schönstatt i sanktuarium Wierności w Świdrze. Pięć gwiazd symbolizuje pedagogikę szensztacką, która jak dłoń ojca założyciela pomaga w realizowaniu niepowtarzalnej misji wyznaczonej przez Boga. Prowadzi ona do więzi z Trójcą Świętą, co symbolizują trzy rubiny. Mówią one także o trójprzedziwności Maryi, Jej potrójnej więzi z Bogiem – jako Córki Boga Ojca, Matki Syna Bożego i Oblubienicy Ducha Świętego. Napis Totus Tuus wyraża postawę królewskiego dziecka zawierzenia. W postawie zawierzenia członkowie Rodziny Szensztackiej i wierni pragną czerpać wzór z życia Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego, ks. Józefa Kentenicha oraz kard. Ignacego Jeża. Wierność tym postaciom wyrażają cztery stokrotki.
Pielęgnowanie więzi z diecezją ujęto w symbolu róży, która nawiązuje do obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości z bydgoskiej katedry. Dziesiątka różańca wyraża codzienną modlitwę różańcową w sanktuarium i symbolizuje dziesięć wspólnot zjednoczonych przy świątyni. Natomiast krzyż ukazuje gotowość do przyjęcia cierpienia i spływającego z niego błogosławieństwa.
Przygotowania do koronacji wyrażone zostały również w specjalnie ułożonej modlitwie:
Pragniemy każdego dnia duchowo podawać Ci Koronę, obierając Cię Królową naszych serc, naszego życia, co będziemy się starali potwierdzać królewskim i szlachetnym stylem życia, królewską wiarą, nadzieją i miłością. (…)
Upraszaj nam wytrwałość w podejmowanych postanowieniach, kształtuj nasze serca na uległe i wspaniałomyślne narzędzia w Twoich Dłoniach.
Maryjo – przybywaj, zwyciężaj, króluj – w nas i poprzez nas z Twego sanktuarium Zawierzenia. Amen.