Logo Przewdonik Katolicki

Dzieci Królowej Zawierzenia

Marcin Jarzembowski
Fot.

Przygotowania do koronacji Matki Bożej w sanktuarium Zawierzenia na bydgoskich Piaskach rozpoczęto już 16 czerwca 2008 roku podczas uroczystości jubileuszowych. Powoli dobiegają one końca. Uroczystej koronacji 18 czerwca dokona bp Jan Tyrawa ordynariusz bydgoski.


Przygotowania do koronacji Matki Bożej w sanktuarium Zawierzenia na bydgoskich Piaskach rozpoczęto już 16 czerwca 2008 roku podczas uroczystości jubileuszowych. Powoli dobiegają one końca. Uroczystej koronacji 18 czerwca dokona bp Jan Tyrawa – ordynariusz bydgoski. 

Znamiennym gestem było przyniesienie w procesji z darami zdjęć koron z sanktuarium Wierności w Świdrze. – W ten symboliczny sposób wyraziliśmy nasze pragnienie ukoronowania Matki Bożej na Panią Zawierzenia, której oddajemy we władanie nasze serca, rodziny i wspólnoty – powiedziały Małgorzata Jasińska i Violetta Wilandt.

 

Trwanie na nowennie

We wrześniu ubiegłego roku rozpoczęła się dziewięciomiesięczna nowenna przygotowująca wiernych do koronacji. Podczas jej trwania w sposób szczególny zatrzymywano się nad symboliką korony, a także rozważano słowa założyciela, odmawiając także jedną z tajemnic różańcowych. – Obrać Maryję na Królową, to znaczy Jej służyć. Matka zawsze służy nam, a Królowej – my. Nasza miłość ma skierować się ku Matce Bożej. Służba ta nie upokarza, ale wywyższa, bo służyć, to znaczy królować – dodały Małgorzata Jasińska i Violetta Wilandt.

Korona przybyła do sanktuarium 7 października 2009 r. – w święto Matki Bożej Różańcowej, a w listopadzie tego samego roku bp Jan Tyrawa udzielił swojego błogosławieństwa. – W naszych modlitwach prosiliśmy Boga, aby dokonał przemiany naszych serc, byśmy stawali się żywą koroną Maryi, pogłębiali przymierze miłości z naszą Wychowawczynią, Matką i Królową, aby w naszej wspólnocie diecezjalnej wzrastał duch zawierzenia, wdzięczności i solidarności – podkreśliły obie rozmówczynie.

 

Duch i symbolika

Wielkim przeżyciem dla Rodziny Szensztackiej była peregrynacja korony. Nawiedzała ona zarówno kościoły parafialne, jak i prywatne mieszkania. Korona pielgrzymowała z pątnikami do świętych miejsc – m.in. Rzymu, Loreto, Lanciano, Asyżu, Padwy, Wenecji oraz do Schönstatt. Także do grobów czterech postaci będących wzorem zawierzenia: Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Ignacego Jeża i o. Józefa Kentenicha.

Korona, która znajdzie się na stałe w sanktuarium Zawierzenia na bydgoskich Piaskach, zawiera ważne symbole. Jej kształt ma przypominać o więzi wiernych ze źródłami szczególnej duchowości – prasanktuarium w Schönstatt i sanktuarium Wierności w Świdrze. Pięć gwiazd symbolizuje pedagogikę szensztacką, która jak dłoń ojca założyciela pomaga w realizowaniu niepowtarzalnej misji wyznaczonej przez Boga. Prowadzi ona do więzi z Trójcą Świętą, co symbolizują trzy rubiny. Mówią one także o trójprzedziwności Maryi, Jej potrójnej więzi z Bogiem – jako Córki Boga Ojca, Matki Syna Bożego i Oblubienicy Ducha Świętego. Napis Totus Tuus wyraża postawę królewskiego dziecka zawierzenia. W postawie zawierzenia członkowie Rodziny Szensztackiej i wierni pragną czerpać wzór z życia Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego, ks. Józefa Kentenicha oraz kard. Ignacego Jeża. Wierność tym postaciom wyrażają cztery stokrotki.

Pielęgnowanie więzi z diecezją ujęto w symbolu róży, która nawiązuje do obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości z bydgoskiej katedry. Dziesiątka różańca wyraża codzienną modlitwę różańcową w sanktuarium i symbolizuje dziesięć wspólnot zjednoczonych przy świątyni. Natomiast krzyż ukazuje gotowość do przyjęcia cierpienia i spływającego z niego błogosławieństwa.

 


Przygotowania do koronacji wyrażone zostały również w specjalnie ułożonej modlitwie:

 

Pragniemy każdego dnia duchowo podawać Ci Koronę, obierając Cię Królową naszych serc, naszego życia, co będziemy się starali potwierdzać królewskim i szlachetnym stylem życia, królewską wiarą, nadzieją i miłością. (…)

Upraszaj nam wytrwałość w podejmowanych postanowieniach, kształtuj nasze serca na uległe i wspaniałomyślne narzędzia w Twoich Dłoniach.

Maryjo – przybywaj, zwyciężaj, króluj – w nas i poprzez nas z Twego sanktuarium Zawierzenia. Amen.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki