Nowa ewangelizacja

Problem katechezy parafialnej trzeba widzieć znacznie szerzej. Dzisiaj w Europie istnieje ogromna potrzeba nowej ewangelizacji. Musimy w nowy sposób przekazywać to, co Kościół głosi od ponad dwóch tysięcy lat powiedział bp Jan Tyrawa.
Czyta się kilka minut

– Problem katechezy parafialnej trzeba widzieć znacznie szerzej. Dzisiaj w Europie istnieje ogromna potrzeba nowej ewangelizacji. Musimy w nowy sposób przekazywać to, co Kościół głosi od ponad dwóch tysięcy lat – powiedział bp Jan Tyrawa.

 

 

W bydgoskiej Szkole–Pomniku Jana Pawła II odbyła się 12 marca konferencja dla kapłanów diecezji bydgoskiej.

Odwołując się do zagadnienia nowej ewangelizacji, bp Jan Tyrawa powiedział, że jest to problem uchwycenia relacji między wiarą a współczesną mentalnością człowieka. – To uchwycenie relacji między przekazem wiary, przekazem moralnym a całą rzeczywistością, którą dzisiaj spotykamy. To jest przede wszystkim konsumizm, banalizacja życia, która powoduje, że kiedy przychodzą egzystencjalne problemy, współczesny człowiek nie jest na nie przygotowany i sobie z nimi nie radzi – mówił.

Hierarcha, obserwując życie wiernych na różnych płaszczyznach, stwierdził, że istnieje ogromne zagubienie, którego wynikiem jest skupienie się człowieka jedynie na teraźniejszości. Nie myśli się o tym, co było wczoraj, i o tym, co ma być jutro. – Zapomina się nie tylko o Bogu, ale o podstawach ludzkiej egzystencji, to znaczy skąd człowiek się wziął i jaki jest jego ostateczny cel. Wobec takich sposobów myślenia katecheza ma do odegrania bardzo ważną rolę – zakończył bp Jan Tyrawa.

Odpowiedzialny za duszpasterstwo w diecezji ks. dr Sylwester Warzyński podkreślił, że istnieje nieuzasadnione i często nieuświadamiane przekonanie, również wśród samych duchownych i katechetów świeckich, że katechizowanie ma miejsce przede wszystkim w szkole. – Tymczasem, kiedy myślimy o jednym z najważniejszych zadań posługi duszpasterskiej w Kościele, trzeba nam pamiętać, że dokonuje się ono najpierw w parafii. To parafia jest tym podstawowym miejscem katechezy. Nauka religii w szkole stanowi jedynie część – prawda, że bardzo istotną – tego katechetycznego posłannictwa. Kwestia katechezy parafialnej to zatem z jednej strony ten właśnie aspekt, ale także wyraz odpowiedzialności za przygotowanie młodych ludzi do podejmowania życiowych decyzji związanych z naszym ludzkim powołaniem – mówił.

Mówiąc o sensie organizowania takich konferencji, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego zaznaczył, że są one potrzebne z kilku względów. – Przede wszystkim budują poczucie wspólnoty i wspólnej odpowiedzialności za diecezję. Bez względu na to, gdzie pracujemy – czy w mieście, czy na wsi – wszyscy tworzymy jedno prezbiterium Kościoła diecezjalnego. Istotna jest również kwestia wspólnego planowania działań duszpasterskich i spraw, które diecezji dotyczą. W tym czasie przygotowujemy się do beatyfikacji Jana Pawła II. Wszystkie inicjatywy z tym wydarzeniem związane muszą zatem zostać przedyskutowane i skoordynowane – powiedział ks. dr Sylwester Warzyński.

Była to pierwsza w nowym roku konferencja dla duchowieństwa. Ubiegłoroczna odbyła się we wrześniu.

 

 

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 13/2011