Logo Przewdonik Katolicki

Podwójny jubileusz

Błażej Tobolski
Fot.

Okazją do dziękczynienia Bogu za dar wspólnoty parafialnej był jubileusz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Poznaniu.

 

 

 

Znajdująca się w poznańskich Naramowicach parafia obchodziła w tym roku 75-lecie swojego powstania i jednocześnie 25. rocznicę konsekracji kościoła parafialnego. Zwieńczeniem obchodów tego podwójnego jubileuszu była uroczysta Msza św. dziękczynna, której w II Niedzielę Adwentu, 5 grudnia, przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Witając metropolitę poznańskiego w progach świątyni, ks. proboszcz Mieczysław Nowak podkreślił, że świętując swój jubileusz cała wspólnota parafialna wdzięczna jest Bogu za wszelkie dobro, jakie się tutaj w tym czasie dokonało z Jego woli. − Idąc przez 75 lat drogami zbawienia, cieszymy się dzisiaj naszą świątynią i wszelkiego rodzaju sukcesami, które Pan Bóg pozwala nam dzięki swojej łasce przeżywać – zaznaczył ksiądz proboszcz dodając, że do jubileuszu parafia przygotowywała się podczas Misji św. Również abp Gądecki w wygłoszonej homilii podkreślił, że „trzeba sobie jasno uzmysłowić”, że bez tej parafii nie byłoby też wszystkich dobrych dzieł, które w niej i dzięki niej zostały podjęte. Zauważył jednocześnie, że „trzeba nam też zwrócić się z podziękowaniem do Ducha Świętego”, gdyż bez Niego „żadne dzieło mesjańskie” nie zostałoby dokonane ani we wspólnocie parafialnej, ani w żadnym z jej członków.

Z okazji jubileuszu warto też przypomnieć, że parafię pw. Matki Bożej Częstochowskiej utworzył kard. August Hlond, metropolita gnieźnieński i poznański, 1 września 1935 r. wydzielając jej teren z poznańskiej parafii pw. św. Wojciecha. Pierwszy, drewniany kościół parafialny spalony został przez Niemców w 1945 r., w efekcie czego po II wojnie światowej przez wiele lat odprawiano nabożeństwa w domu parafialnym. Dopiero w 1977 r. władze komunistyczne zgodziły się na budowę w tym miejscu świątyni, którą konsekrował 15 grudnia 1985 r. ówczesny metropolita poznański abp Jerzy Stroba. W 2008 r. do kościoła dobudowano windę, dzięki której ułatwiony dostęp do świątyni mają osoby starsze i niepełnosprawne oraz rodzice z małymi dziećmi w wózkach. W czasie istnienia parafii w Naramowicach wydzielono z niej dwie kolejne wspólnoty. W 1989 r. powstał Ośrodek Duszpasterski, a potem parafia pw. Świętych Aniołów Stróżów, natomiast w 1997 r. parafia pw. św. Jadwigi Królowej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki