Sanktuarium Królowej Męczenników Kalwaria Bydgoska – Golgota XX wieku to świątynia oraz stacje Drogi Krzyżowej zbudowane w pobliskiej Dolinie Śmierci. W miejscu, w którym w czasie II wojny światowej wymordowano bydgoską inteligencję. Biskup Jan Tyrawa w dokumencie erygującym sanktuarium podkreślił, że „w ten sposób czynimy zadość woli Ojca Świętego Jana Pawła II, który zlecił Kościołowi pielęgnowanie pamięci o męczennikach XX wieku”.
Posiew męczenników
Nuncjusz apostolski mówił, że Maryja w różnego rodzaju objawieniach przekazuje nam przesłanie, które jest wezwaniem do nawrócenia. Jest ono wciąż aktualne w każdym wymiarze i w każdym miejscu. – To wołanie jest czasami zagłuszane. Jest wręcz tamowane przez środki masowego przekazu. Widzimy to doskonale, dotykając rzeczywistości Kościoła, spotykając się z drugim człowiekiem. To nawrócenie wszystkim nam jest jednak niezbędne. Potrzeba nam zmiany życia, powrotu do Boga i wartości, którymi człowiek powinien się kierować jako chrześcijanin – powiedział.
Arcybiskup Jan Pawłowski zaznaczył, że człowiek, który zamyka się na łaskę Boga, staje się egoistą. – Współczesny świat chce nam taki model narzucić – stwierdził. Nuncjusz nawiązał do szczególnego miejsca, jakim jest bydgoska Dolina Śmierci i znajdujące się przy niej sanktuarium. – W Polsce jest wiele miejsc, które spłynęły krwią męczenników. Z tego wszystkiego rodzi się jednak ważne przesłanie. Należy pamiętać, że jako chrześcijanie nie świętujemy śmierci, ale życie. Stąd Dolina Śmierci jest symbolem zwycięstwa. Ci, którzy byli katami, zwyciężyli tylko pozornie – dodał.
Spuścizna po wielkim prałacie
Kustosz sanktuarium i proboszcz miejscowej parafii – jednej z największych w diecezji bydgoskiej – powiedział, że męczeństwo wśród chrześcijan jest zawsze szczególną łaską, jaką daje Bóg. – Naszemu sanktuarium patronuje Królowa Męczenników. W kontekście Doliny Śmierci to życie ofiarowane Bogu w intencji wiary oraz ojczyzny – podkreślił ks. prałat Jan Andrzejczak.
Bydgoską parafię Matki Bożej Królowej Męczenników powołał w 1983 roku bp Marian Przykucki. Pierwszym proboszczem został nieżyjący już ks. prałat Zygmunt Trybowski. Wielki kapłan był również pomysłodawcą wybudowania monumentalnej Drogi Krzyżowej w Dolinie Śmierci.