Logo Przewdonik Katolicki

Krzyż do krzyża

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W bydgoskiej Dolinie Śmierci 14 października poświęcono kolejne stacje Golgoty XX wieku. Przedsięwzięcie budowy Kalwarii Bydgoskiej zrodziło się po wizycie Jana Pawła II w Bydgoszczy w 1999 roku. Ojciec Święty zaapelował do wiernych, aby nie zapominali o miejscach naznaczonych niewinną śmiercią ofiar II wojny światowej. Pierwszą stację dwa lata temu poświęcił...

W bydgoskiej Dolinie Śmierci 14 października poświęcono kolejne stacje „Golgoty XX wieku”. Przedsięwzięcie budowy „Kalwarii Bydgoskiej” zrodziło się po wizycie Jana Pawła II w Bydgoszczy w 1999 roku. Ojciec Święty zaapelował do wiernych, aby nie zapominali o miejscach naznaczonych niewinną śmiercią ofiar II wojny światowej. Pierwszą stację dwa lata temu poświęcił bp Jan Tyrawa.

Bydgoskie martyrologium zapisało się krwawymi zgłoskami w trzech najważniejszych punktach miasta – na Starym Rynku, w Dolinie Śmierci i w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników. – Jan Paweł II prosił nas, abyśmy pamiętali o rodakach, którzy oddali życie za Polskę. „Golgota” ma być takim znakiem. Docelowo ma stanąć czternaście stacji. Cieszy nas to, że znajdują się ofiarodawcy, którzy chcą to dzieło budować – przyznał proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Męczenników ks. prałat Jan Andrzejczak.

Dolina Śmierci była w czasie II wojny światowej położona ponad dziesięć kilometrów od Bydgoszczy. Teraz jest częścią miasta. Hitlerowcy – pod osłoną ciszy ocienionych dróżek – wymordowali elitę intelektualną Bydgoszczy. W zbiorowej mogile spoczywają nauczyciele, kapłani, rzemieślnicy oraz prawnicy. – To miejsce zaprasza do refleksji, modlitwy i przemyśleń. Mam nadzieję, że kolejne stacje „Golgoty XX wieku” pomogą w jeszcze głębszym przeżywaniu Drogi krzyżowej – przyznał diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Krzysztof Buchholz.

Twórcą projektu „Kalwarii Bydgoskiej” jest artysta rzeźbiarz Jacek Kucaba. Poszczególne stacje są do siebie bliźniaczo podobne. Każda sięga trzech metrów i jest wykonana ze stali nierdzewnej. Najważniejszą zatytułowano „Brama do nieba”. W środku potężnej konstrukcji znajdzie się krzyż z postacią Chrystusa Zwycięskiego. W jego otoczeniu zawisną mniejsze krucyfiksy męczenników z Doliny Śmierci.

Mieszkańcy Fordonu wraz z proboszczem zabiegają o to, aby świątynia Matki Bożej Królowej Męczenników została w przyszłości ogłoszona sanktuarium Golgoty XX wieku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki