Logo Przewdonik Katolicki

Golgota i odkupienie

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Kopia Całunu Turyńskiego stała się głównym akcentem rekolekcji, które odbywały się w bydgoskim kościele Matki Bożej Królowej Męczenników. Nauki głosił paulista oraz kustosz Całunu Turyńskiego w Polsce ks. Zbigniew Dudek SSP. Spotkania rozpoczęły pierwszy w historii wspólnoty synod, który ma przygotować parafię do ogłoszenia świątyni sanktuarium Golgoty XX wieku. Paulista...

Kopia Całunu Turyńskiego stała się głównym akcentem rekolekcji, które odbywały się w bydgoskim kościele Matki Bożej Królowej Męczenników. Nauki głosił paulista oraz kustosz Całunu Turyńskiego w Polsce ks. Zbigniew Dudek SSP. Spotkania rozpoczęły pierwszy w historii wspólnoty synod, który ma przygotować parafię do ogłoszenia świątyni sanktuarium Golgoty XX wieku.

Paulista odwiedza parafie z kopią całunu od 1999 roku. Jest ona wykonana metodą komputerowo-fotograficzną w skali 1:1 na podstawie negatywu przez profesora Uniwersytetu Turyńskiego Aldo Guaresci.

Próba odczytania symboli
Kopia ofiarowana przez włoskich paulistów była pierwszą w Polsce. – Spotkanie z największą relikwią, jaką jest prześcieradło pogrzebowe, w które było zawinięte ciało Jezusa, niezmiernie działa na wyobraźnię ludzką. Ukazuje nam wydarzenia z Wielkiego Piątku. Ci, którzy przychodzą na rekolekcje, umacniają swoją wiarę. Patrząc na całun, widzą mękę Boga-Człowieka – powiedział ks. Zbigniew Dudek.

Rekolekcjonista podczas spotkań z wiernymi przekazuje podstawowe informacje dotyczące płótna. Lniane prześcieradło mierzące 436 cm długości i 110 cm szerokości stanowi zapis męki Chrystusa – z krwi, potu, mirry i aloesu. Nie ma na nim żadnych barwników naturalnych czy sztucznych. – Prowadząc nauki, stoję bez przerwy przy całunie. Odnosząc się do niego, mówię o największej ofierze. Sam Jan Paweł II powiedział, że Całun Turyński jest niemym świadkiem śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – dodał rekolekcjonista.

Diagnoza
Rekolekcje rozpoczęły pierwszy w historii 25-letniej parafii synod. – Ma on być postawieniem diagnozy. Co w życiu religijnym, duchowym i społecznym tej parafii udało się przez ćwierć wieku stworzyć i umocnić. Chcemy również odkryć nowe kierunki rozwoju – powiedział proboszcz ks. prałat Jan Andrzejczak. Parafia Matki Bożej Królowej Męczenników jest jedną z największych w diecezji bydgoskiej. Leży na terenie dzielnicy Fordon, którą zamieszkuje 75 tysięcy osób. – Znamy temperaturę życia duchowego. Jednak chcemy iść dalej i pytać o szczegóły dotyczące sakramentów, katechizacji i religijności. Świeccy mają mówić pełnym głosem – dodał ks. Andrzejczak.

Przy fordońskim kościele działa również największy ośrodek duszpasterstwa akademickiego w Bydgoszczy. – Dynamiczne życie powoduje, że wiele spraw wokół nas się zmienia. Aby sprostać naszym potrzebom oraz odkryć rzeczywistość, co jakiś czas potrzeba pochylenia się nad duchowością i życiem w Kościele. Również i wspólnota studencka musi być poddana pewnemu prześwietleniu, aby wyciągnąć mądre wnioski i ustalić program działalności w Kościele – powiedział diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Krzysztof Buchholz.

Świątynia położona u wrót Doliny Śmierci ma być w przyszłości ogłoszona sanktuarium Golgoty XX wieku. – Rekolekcje o całunie przypomną nam o Golgocie, męce i śmierci. Podobną Drogę Krzyżową przeszli bydgoszczanie – ponad tysiąc osób – których hitlerowcy zamordowali właśnie tutaj, pośród fordońskich pagórków – zakończył ks. prałat Jan Andrzejczak.

Parafia zakupiła jednocześnie kopię całunu, która zostanie umieszczona w specjalnej kaplicy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki