Logo Przewdonik Katolicki

Piąta Ewangelia

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Badanie rentgenologiczne, promieniowaniem podczerwonym, izotopem węgla, trójwymiarowa obróbka numeryczna Lniane prześcieradło mierzące 436 cm długości i 110 cm szerokości nie jest "niemym" świadkiem męki Chrystusa. Przez setki lat biolodzy, fizycy, chemicy, nawet matematycy i informatycy odczytywali z płótna pełnego nadpaleń i zacieków cenne informacje. Na temat Całunu Turyńskiego...

Badanie rentgenologiczne, promieniowaniem podczerwonym, izotopem węgla, trójwymiarowa obróbka numeryczna… Lniane prześcieradło mierzące 436 cm długości i 110 cm szerokości nie jest "niemym" świadkiem męki Chrystusa. Przez setki lat biolodzy, fizycy, chemicy, nawet matematycy i informatycy odczytywali z płótna pełnego nadpaleń i zacieków cenne informacje. Na temat Całunu Turyńskiego powstało przeszło 85 tysięcy książek, w których syndynolodzy udowadniają, że odbicie Człowieka z Całunu to twarz Jezusa z Nazaretu.Ojciec Święty powiedział, że Całun Turyński jest świadkiem śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Dlatego ten temat wyjątkowo nadaje się na rozważania wielkopostne, w których dziękujemy Bogu za ofiarę krzyżową Pana Jezusa - podkreśla ks. Zbigniew Dudek SSP, kustosz Całunu Turyńskiego w Polsce. Paulista od grudnia 1999 roku odwiedził około 270 parafii. Kopia Całunu była także wystawiona (od 6 do 9 marca) w bydgoskiej parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej. Jest ona wykonana metodą komputerowo-fotograficzną w skali 1:1 na podstawie negatywu przez profesora Uniwersytetu Turyńskiego Aldo Guaresci. Ofiarowana przez włoskich paulistów - była pierwszą w Polsce. Teraz kopii jest więcej - można je znaleźć m.in. w Licheniu, Niepokalanowie, Krakowie czy kościele św. Krzyża w Warszawie. - Żeby odszyfrować tę piątą Ewangelię, napisaną krwią i potem samego Jezusa, trzeba posiadać pewien zasób wiedzy - tłumaczy ks. Dudek.

Relikwia chrześcijaństwa


Co każdy chrześcijanin o Całunie wiedzieć powinien? - Przede wszystkim to, że płótno stanowi zapis tortur Chrystusa - z krwi, potu, mirry i aloesu. Nie ma na nim żadnych barwników naturalnych czy sztucznych. Plamy krwi są tak wycieniowane, że można dzięki nim odczytać wszystkie detale ran, będące konsekwencją biczowania, cierniem ukoronowania i przybijania do krzyża - wyjaśnia ks. Dudek. Jak podaje paulista, analiza naukowców z Akademii Medycznej w Londynie wykazała, że na ciele Pana Jezusa znajdowało się sto dwadzieścia ran, a na głowie - czterdzieści cztery rany kłute. I ta najbardziej znana z liturgii, czyli przebity prawy bok, skąd wypłynęła krew i woda. - Ludzie fascynują się także niezwykłym obliczem. Co prawda jest ono w negatywie niewyraźne, ale mimo to ma swój blask - niewinnej i szlachetnej twarzy - podkreśla rekolekcjonista.
Całun Turyński działa jak magnes - przyciąga wierzących i (co może ważniejsze) niedowiarków. Dzięki niemu Ewangelia o Męce Pańskiej staje się bardziej czytelna. Jak przyznaje ks. Józef Orchowski, organizator rekolekcji, znajomość historii Całunu jest jednocześnie pogłębieniem religijności. - Przez cierpienie i śmierć Jezusa dochodzimy do zmartwychwstania, a ono jest podstawą naszej wiary - dodaje.

Zakonnicy mediów


Towarzystwo Świętego Pawła założył bł. Jakub Alberione we Włoszech w 1914 roku. Zgromadzenie podaje Ewangelię za pomocą środków społecznego przekazu. - Współczesny człowiek albo w Boga nie wierzy, albo nie ma dla Niego czasu, a używa w chwilach rekreacji radia, prasy, telewizji. Chcemy tą drogą przemycać różne treści religijne. Ja, na przykład, nie tylko współpracuję z dziennikarzami katolickimi, ale nawet z dziennikarzami "Super Expressu", którzy uważają mnie za fachowca od spraw religijnych - dodaje ks. Zbigniew Dudek.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki