Logo Przewdonik Katolicki

Szli na swoją Golgotę

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W przeddzień Dnia Papieskiego w bydgoskiej Dolinie Śmierci została poświęcona druga stacja Drogi krzyżowej - Golgoty XX wieku. Projekt Kalwarii Bydgoskiej to odzew na słowa Jana Pawła II, który podczas wizyty w grodzie nad Brdą apelował o dokumentowanie i spisywanie przez młode pokolenie martyrologium II wojny światowej. W zbiorowej mogile spoczywa elita umysłowa przedwojennej Bydgoszczy...

W przeddzień Dnia Papieskiego w bydgoskiej Dolinie Śmierci została poświęcona druga stacja Drogi krzyżowej - Golgoty XX wieku. Projekt Kalwarii Bydgoskiej to odzew na słowa Jana Pawła II, który podczas wizyty w grodzie nad Brdą apelował o dokumentowanie i spisywanie przez młode pokolenie martyrologium II wojny światowej.



W zbiorowej mogile spoczywa elita umysłowa przedwojennej Bydgoszczy - nauczyciele, kapłani, prawnicy, rzemieślnicy… Proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Męczenników ks. Jan Andrzejczak podkreśla, że Dolina Śmierci - miejsce krwawej hekatomby - powinno być uczczone przez symbol krzyża. - Nie ma piękniejszej formy wdzięczności Bogu za ten znak Jego miłości zawarty w męczeństwie…
Krzysztof Drapiewski jest autorem drukowanego w miesięczniku parafialnym "Na oścież" cyklu "Ludzie z pomnika". - Znam tragedię tego miejsca. Ludzie, którzy tutaj umierali, szli swoją ostatnią, krzyżową drogą - przyznaje. Dolina Śmierci była w okresie II wojny światowej "miejscem tabu". - Jakże przejmująca to nazwa, której nie znajdziemy na żadnej mapie… W takim to zacisznym, pięknym otoczeniu, gdzie pagórki zasłaniały widoczność, a krzewy tłumiły echo wystrzałów, hitlerowcy urządzali masowe egzekucje - mówił do zgromadzonych ks. Krzysztof Buchholz, diecezjalny duszpasterz akademicki. - Tysiąc osób było wzorem Jezusa - pojmanych, przesłuchiwanych i niewinnie skazanych na śmierć. Ci ludzie szli tędy, upadali, by wreszcie dojść na swoją Golgotę - tak jak Jezus…
W 1999 roku, po wizycie Ojca Świętego w Bydgoszczy, powstał Społeczny Komitet Budowy Kalwarii Bydgoskiej - Golgoty XX wieku. Należy do niego m.in. Aleksander Grzybek. - To jest znak pamięci o tych, którzy oddali swoje życie za najważniejszą sprawę - za wolność i za Kościół - dodaje. Fundatorem drugiej stacji jest Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej z Bydgoszczy. Autorem całego projektu jest tarnowski rzeźbiarz Jacek Kucaba. Wszystkie stacje są do siebie podobne - każda z nich to blisko trzymetrowy krzyż ze stali nierdzewnej, na którym są umieszczone mniejsze krzyże greckie z wypisanym epitafium.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki