Logo Przewdonik Katolicki

Jaki powinien być idealny tornister?

Renata Krzyszkowska
Fot.

Odpowiedź jest prosta: lekki. Zgodnie z zaleceniami Krajowego Konsultanta w dziedzinie Pediatrii, ciężar tornistra nie powinien przekraczać 10 proc. masy ciała ucznia. W praktyce dzieci dźwigają o wiele więcej.

 

 

 

W trosce o zdrowie najmłodszych uczniów od września 2007 roku Biuro Edukacji wspólnie z dyrektorami warszawskich szkół podstawowych podjęło próbę rozwiązania problemu ciężkich tornistrów, prowadząc kampanię „Lekki Tornister”. Jej celem jest uświadomienie dzieciom, jakie skutki niesie za sobą obciążanie kręgosłupa, nieprawidłowe noszenie plecaka, a także wprowadzenie rozwiązań, które na trwałe wyeliminują problem zbyt ciężkich tornistrów oraz wpłyną na zmniejszenie wagi tornistrów noszonych przez uczniów. Niestety, raczej nie stanie się to szybko. Problem mogłyby rozwiązać szafki w szkole, w których uczniowie zostawialiby ciężkie książki, ale mówi się o tym od lat i nic z tego nie wynika. Zadbajmy więc choć o to, by nasze dzieci miały dobre tornistry.

Według Instytutu Matki i Dziecka bezpieczny tornister/plecak to przede wszystkim lekki tornister z szerokimi, wyściełanymi szelkami na ramiona. Szelki powinny być regulowane i ustawione tak, by były równej długości i aby można było swobodnie wkładać i zdejmować tornister. Ten zaś zawsze powinien być noszony na obu ramionach - zawieszanie plecaka na jednym ramieniu może doprowadzić do asymetrii mięśniowej (mięśnie bardziej obciążone rozwiną się bardziej, a nieużywane mniej). Przy pakowaniu należy wykorzystywać wszystkie dostępne przegrody i kieszenie, a ciężar należy rozłożyć symetrycznie do pionowej osi ciała, cięższe przedmioty najbliżej pleców i środka.

Krajowy Konsultant w dziedzinie Pediatrii zaleca stosowanie tornistrów/plecaków na kółkach. Tego typu plecak może być dobrym rozwiązaniem dla uczniów, którzy muszą dźwigać jego ciężką zawartość. Pamiętajmy jednak, że plecaki na kółkach nadal muszą być przenoszone przez dzieci po schodach i mogą być trudne do ciągnięcia po nierównościach terenu.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki