Logo Przewdonik Katolicki

Odpowiedni fotel

PK
Fot.

36 tys. godzin rocznie i niemal 130 tys. w trakcie całego życia zawodowego tyle czasu spędza każdy z nas w pozycji siedzącej.

36 tys. godzin rocznie i niemal 130 tys. w trakcie całego życia zawodowego – tyle czasu spędza każdy z nas w pozycji siedzącej.

 

 

To naprawdę dużo. Odpowiedni fotel biurowy nie jest więc bez znaczenia. Jego zły wybór może mieć wiele negatywnych skutków dla naszego zdrowia. Bóle głowy, problemy z koncentracją, bóle karku, barków, kręgosłupa, a także pleców i nóg to najczęstsze dolegliwości związane z niewłaściwym doborem krzesła.

 

Na co zwrócić uwagę, by nie odczuwać dyskomfortu?

Przede wszystkim fotel powinien mieć mechanizmy umożliwiające regulację jego parametrów w niemal każdym zakresie (regulacja wysokości, głębokości siedziska, wysokości i odchylenia oparcia, wysokości podłokietników i zagłówka).

Siedzisko powinno mieć grubość co najmniej 4 cm. Do kształtu ciała najlepiej dopasowuje się materiał z elastycznej siateczki.

Ważna jest pneumatyczna regulacja wysokości. Krzesło powinno być ustawione na taką wysokość, aby stopy mogły swobodnie spoczywać na podłodze. Dobrze, gdy w fotelu można dostosować głębokość siedziska do długości nóg siedzącego.

Oparcie powinno być regulowane w trzech płaszczyznach: wysokości, głębokości i kąta nachylenia. Najlepiej, gdy dopasowane jest do krzywizn kręgosłupa. Wysokość oparcia musi być regulowana, by zapewnić plecom odpowiednie podparcie. Natomiast prawidłowo ustawiony zagłówek umożliwia dobre podparcie odcinka szyjnego.

Nie mniej ważną rolę odgrywają podłokietniki. Nie tylko pomagają w utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała, ale i znacznie ułatwiają pracę na komputerze. Pozwalają zminimalizować uczucie zmęczenia rąk i ramion. Powinny tworzyć w przybliżeniu kąt prosty do reszty ciała.

Zwróćmy też uwagę na kółka. Nie powinny mieć pełnego zabudowania, gdyż takie często zacinają się na podłodze.

Oczywiście ważna jest cena krzesła, ale warto też pamiętać, że ma ono być dopasowane do nas, a nie odwrotnie.

niño

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki