Logo Przewdonik Katolicki

Komputer w domu

PK
Fot.

Upragniony przez dzieci komputer znalazł się w domu. Z niepokojem spoglądamy na ogromne kartony, które otrzymaliśmy. Stoimy przed kolejnym ważnym zadaniem: gdzie go postawić? Odpowiednie miejsce Najczęściej jest to biurko, przy którym pracuje nasze dziecko. To dobre i złe rozwiązanie zarazem. Dlaczego złe? Bo to cudo techniki na pewno nie pomoże w skupieniu dziecka podczas odrabiania...

Upragniony przez dzieci komputer znalazł się w domu. Z niepokojem spoglądamy na ogromne kartony, które otrzymaliśmy. Stoimy przed kolejnym ważnym zadaniem: gdzie go postawić?

Odpowiednie miejsce
Najczęściej jest to biurko, przy którym pracuje nasze dziecko. To dobre i złe rozwiązanie zarazem. Dlaczego złe? Bo to cudo techniki na pewno nie pomoże w skupieniu dziecka podczas odrabiania lekcji. Zawsze znajdzie się jakiś pretekst, by poszukać dodatkowej informacji za pomocą tego urządzenia. W międzyczasie też dziecko stanie przed dużą pokusą skorzystania z dostępnej dzięki niemu rozrywki. Nie każdy jej się oprze. Niestety, nie w każdym domu jest też tyle miejsca, by stworzyć oddzielne stanowisko komputerowe. Od początku zatem należy nauczyć dziecko mądrego korzystania z dobrodziejstw techniki. Postawienie komputera na biurku ma też swoje pozytywne strony. Najczęściej biurko jest już w jakimś stopniu przystosowane do korzystania z komputera. Można na nim umieścić monitor, być może posiada półkę, na której stanie stacja bazowa. W tylnej części komputera, gdzie podłączamy kable, znajduje się wentylator chłodzący podzespoły urządzenia. Dla poprawnej pracy potrzebne jest zapewnienie cyrkulacji powietrza. Dlatego też nie jest wskazana półka całkowicie zabudowana.

Prawidłowe połączenie – bez przemocy!
Obecnie zdecydowana większość komputerów wyposażona jest w monitor typu LCD, który zajmuje o wiele mniej miejsca. Być może pod blatem biurka znajduje się półka, na której będzie można położyć klawiaturę i myszkę. Warto pamiętać, gdy przyjdzie nam samodzielnie okiełznać plątaninę kabli, że w zasadzie nie można niczego źle połączyć, jeśli tylko nie będziemy wpychać wtyczek na siłę. Często za pomocą dodatkowych obrazków producent informuje nas, co należy w danym miejscu podłączyć. Jako ostatnie proponuję podłączać kable zasilające. Najlepiej, gdyby wpinane były nie bezpośrednio do gniazdka, lecz do listy przepięciowej.

Zaplanowanie miejsca pracy to nie tylko kwestia wyboru biurka. Warto poświęcić chwilę czasu, by w przyszłości zaoszczędzić sobie bólu kręgosłupa, karku i stawów oraz zapobiec ich następstwom.

Trochę BHP
Zasiadając do biurka, warto pamiętać, że ręce spoczywające na klawiaturze powinny być ułożone prostopadle do tułowia. Równie ważny jest kąt nachylenia monitora. Winien on być nieco odchylony do tyłu i najlepiej w odległości nie mniejszej niż 50 cm. Wśród wielu warunków określonych w przepisach BHP, jakie powinno spełniać miejsce pracy przy komputerze, pragnę zwrócić uwagę na jeszcze jeden. Szczególnie ważne jest umiejscowienie padającego źródła światła. Na pewno nie powinniśmy ustawiać biurka przodem do okna. Użytkownik komputera jest wtedy zmuszony do ciągłego przyzwyczajania wzroku do światła o różnym natężeniu (okno, monitor, kartka papieru). Światło na biurku powinno oświetlać całe miejsce pracy wraz z oczyma, a nie tylko padać punktowym światłem na klawiaturę.

Na początku artykułu wspominałem o ogromnych kartonach. One też muszą znaleźć swoje miejsce. W przypadku napraw reklamacyjnych producenci oczekują dostarczenia towaru w firmowym opakowaniu. Karton może być „spłaszczony”, ale na czas ważności gwarancji warto go zachować.

Ciekawą funkcję oferuje nam pewien niepozorny klawisz klawiatury, oznaczony literkami: PrtScr. Proponuję samodzielnie sprawdzić jego możliwości. Po kliknięciu tego przycisku otwieramy program Paint, a następnie szukamy polecenia Wklej. Klikamy i efekt gotowy.

Najprostszą metodą zmiany tzw. tapety pulpitu, czyli obrazka, który mamy na ekranie po pełnym uruchomieniu komputera, jest wybranie prawym przyciskiem myszy polecenia: Ustaw jako tapetę pulpitu. Polecenie to jest dostępne w przeglądarce, z której korzystamy podczas odwiedzin Internetu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki