Logo Przewdonik Katolicki

Archidiecezjalny Dzień Katechetyczny

Małgorzata Szewczyk
Fot.

W sobotę 11 września odbył się Archidiecezjalny Dzień katechetyczny, podczas którego uroczyście zainaugurowano nowy rok szkolny i katechetyczny.

Kapłani, katecheci świeccy i zakonni zgromadzili się na Eucharystii w kościele pw. Nawiedzenia NMP na poznańskich Ratajach. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prof. Jan Szpet, przewodniczący Referatu Katechetycznego w archidiecezji poznańskiej.

W homilii ks. dr Trojan Marchwiak porównał pracę katechety do budowania na skale, którą jest Pan Bóg.  – Warto budować na Panu Bogu, powierzyć Mu swoją pracę, wówczas nasze działanie będzie miało swój cel i sens – mówił ks. dr Marchwiak.  Zauważył, że współczesny człowiek szybko się zniechęca i porzuca zadania, które wymagają systematyczności i zaangażowania. Ks. dr Marchwiak przekonywał, że taka postawa jest niewłaściwa.

 

Kryzys rodziny i szkoły

Licznie zgromadzeni katecheci świeccy i zakonni wysłuchali też wykładu dyrektora Wydziału Nauki Katolickiej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Ks. dr Wojciech Lechów poruszył w swym referacie zagadnienia dotyczące problemów wychowawczych, z którymi spotykają się katecheci w swoje pracy w szkole. – Wychowanie młodego człowieka jest dzisiaj szczególnie trudnym zadaniem dla nauczycieli świeckich i katechetów, ponieważ jesteśmy świadkami kryzysu rodziny – przekonywał ks. dyrektor. Jego zdaniem współcześni rodzice ani nie są przygotowani do właściwego wypełniania obowiązków rodzicielskich, ani nie mają na to czasu. Rolę wychowawcy przejmują najczęściej media. – Rodzice zamiast wychowywać, pochłonięci są pracą zarobkową – mówił ks. Lechów. 

Jego zdaniem kryzys dotyka też szkoły, w której większy akcent pada na naukę a nie na wychowanie.

Zdaniem dyrektora o Wydziału Nauki Katolickiej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej kolejnym źródłem źródła problemów wychowawczych we współczesnej szkole jest postmodernistyczna teoria życia, według której każdy człowiek ma własną wizję szczęścia, a normy aksjologiczne ulegają relatywizacji.

Ks. dr Wojciech Lechów zachęcał katechetów do większego zaangażowania w proces wychowawczy dzieci i młodzieży oraz do wzmożonej pracy na rzecz budowania królestwa Bożego na ziemi.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki