Logo Przewdonik Katolicki

Potrzebna posługa

Marcin Jarzembowski
Fot.

Katecheza jest misją, która spoczywa także, a może dziś przede wszystkim na barkach ludzi świeckich powiedział bp Jan Tyrawa. Pasterz przewodniczył w bydgoskiej katedrze Mszy św. z okazji inauguracji nowego roku katechetycznego.

„Katecheza jest misją, która spoczywa także, a może dziś przede wszystkim na barkach ludzi świeckich” – powiedział bp Jan Tyrawa. Pasterz przewodniczył w bydgoskiej katedrze Mszy św. z okazji inauguracji nowego roku katechetycznego.


 

Biskup Tyrawa podkreślił, że wspólna modlitwa ma być wypraszaniem wstawiennictwa u Boga, aby jedna z najważniejszych spraw misji Kościoła, jaką jest katecheza, przynosiła jak najlepsze owoce. Hierarcha w homilii zaznaczył, że dzisiaj jesteśmy świadkami mocnego ataku na obecność katechezy w szkołach. – Dzieje się to w imię świeckości, która ma być standardem europejskim oraz w imię rozdziału państwa od Kościoła – mówił. Ordynariusz odwołał się do adhortacji Jana Pawła II „Ecclesia in Europa”, w której Ojciec Święty zauważył, że przyznawanie się do Boga i religii staje się czymś wstydliwym. – Ktoś, kto przyznaje się do swojej wiary, musi się nieustannie tłumaczyć. Czymś naturalnym ma być świeckość i laicyzm. Taki styl lansuje się dzisiaj w Europie. Temu trzeba dać odpór. Ogromną rolę odgrywa w tym względzie katecheza, której obecność czasami tak bardzo się krytykuje – dodał bp Tyrawa. Daria Kulińska uczy katechezy w Nakle nad Notecią oraz w Anielinach. Inspiracją do podjęcia tej trudnej misji była pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1999 roku. – Podczas jednego z kazań Ojciec Święty powiedział, że potrzebuje ludzi młodych do pełnienia służby. Byłam blisko Kościoła, więc padło pytanie, dlaczego nie ja? – powiedziała. – Katecheta powinien być przede wszystkim otwarty i wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom, które mają młodzi ludzie. A młodzi to nie tylko zło, ale i poszukiwanie pewnych wzorców moralnych – dodała Magdalena Tafelska ze szkół w Złotowie i Zalesiu. Po Mszy św. dalsza część uroczystego rozpoczęcia nowego roku katechetycznego odbywała się w Zespole Szkół Katolickich – Pomniku Jana Pawła II. Tam swój wykład zatytułowany „Posługa katechetyczna w diecezji bydgoskiej – refleksje teologiczno-pastoralne” wygłosił były dyrektor Wydziału Katechetycznego, obecnie dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Diecezji Bydgoskiej, ks. dr Sylwester Warzyński. W diecezji pracuje 321 katechetów świeckich.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki