Logo Przewdonik Katolicki

Kultura - moralny obowiązek

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Szukałem was, teraz wy do mnie przychodzicie tymi słowami Jana Pawła II zainaugurowano w Nakle nad Notecią Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. W programie nie zabrakło miejsca na liczne spotkania kulturalne, dyskusje oraz konkursy. Uroczystości rozpoczęły się od poświęcenia kaplicy cmentarnej Zmartwychwstania Pańskiego, która będzie służyła trzem nakielskim...

„Szukałem was, teraz wy do mnie przychodzicie” – tymi słowami Jana Pawła II zainaugurowano w Nakle nad Notecią Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. W programie nie zabrakło miejsca na liczne spotkania kulturalne, dyskusje oraz konkursy.

Uroczystości rozpoczęły się od poświęcenia kaplicy cmentarnej Zmartwychwstania Pańskiego, która będzie służyła trzem nakielskim parafiom. „«Post mortem» – portret szlachecki trumienny w staropolskim obrzędzie pogrzebowym” – to tytuł wystawy, którą otworzył bp Jan Tyrawa w Muzeum Ziemi Krajeńskiej. – Tydzień Kultury Chrześcijańskiej zbliża do siebie mieszkańców. To wyjątkowy czas, który przeżywają wszystkie wspólnoty. Łączy on ludzi oraz angażuje przede wszystkim młode pokolenie – powiedział ks. kanonik Marian Wróblewicz.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej przewodniczył Mszy św. inaugurującej spotkania w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Hierarcha podkreślił, że jest to czas refleksji nad tym, co znaczy być chrześcijaninem oraz w jaki sposób tworzyć i pielęgnować prawdziwą kulturę. – Człowiek jednocześnie tworzy kulturę i z niej żyje. W tym procesie trzeba świadomie uczestniczyć. Człowiek ma moralny obowiązek tworzyć kulturę, pielęgnować ją i strzec przed zagrożeniami. Każdy z nas ma udział w kulturze na miarę swojego powołania – podkreślił bp Jan Tyrawa.

Tegoroczny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Nakle był ukierunkowany na słowa i rozważania Jana Pawła II. – Chcemy tę myśl wdrażać w nasze życie oraz rozwinąć poczucie chrześcijaństwa wśród wiernych, które jest często letnie i tradycyjne. Ludzie bardzo często zamykają się na potrzeby innych, a ten czas ma rozbudzić poczucie dobra i piękna – powiedział organizator ks. Artur Zaraś.

Teresa Kauc jest katechetką. Razem z dziećmi przygotowała wystawę prac artystycznych na temat

Jana Pawła II, Benedykta XVI, ks. Jerzego Popiełuszki oraz kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Zaangażowanie wprowadza wśród dzieci nie tyle element rywalizacji czy chęci popisania się, ale daje potwierdzenie, że młodzi ludzie żyją tym, co robią. Ten tydzień daje nam wszystkim silną wiarę oraz umocnienie w trudnych czasach. Pokazuje także, że pomimo trzech parafii jesteśmy jedną wielką rodziną – powiedziała.

Podczas nakielskiego tygodnia odbyła się również konferencja „Bóg bogaty w miłosierdzie oraz procesja różańcowa ulicami miasta. Na specjalnych warsztatach zastanawiano się nad rozwiązywaniem problemów wśród młodzieży. Nad całością czuwały liczne wspólnoty i stowarzyszenia z parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika, św. Wawrzyńca oraz Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki