Logo Przewdonik Katolicki

Jezus w hostii utajony

Błażej Tobolski
Fot.

Od 3 września archidiecezja poznańska ma trzynastą kaplicę Wieczystej Adoracji w kościele pw. św. Mikołaja w Mosinie.

 


Adorację w kaplicy tej świątyni uroczyście zainaugurował wprowadzeniem do niej Najświętszego Sakramentu abp Stanisław Gądecki. Wcześniej metropolita poznański przewodniczył Eucharystii.

 

Adorujmy razem

Na początku liturgii ks. kan. Edward Majka, proboszcz mosińskiej parafii, wyjaśnił, że adorację Najświętszego Sakramentu praktykowano w tutejszym kościele już od tegorocznej uroczystości Bożego Ciała. Duszpasterz podkreślił również, że nie było godziny, w której ktoś nie modliłby się przed wystawionym Panem Jezusem. Poprosił także metropolitę poznańskiego o pobłogosławienie nowej monstrancji wykonanej przez jednego z mosińskich parafian, w której wystawiony będzie Najświętszy Sakrament, oraz zawieszonego w kościele obrazu Jezusa Miłosiernego autorstwa prof. Jacka Strzeleckiego.

Z kolei abp Gądecki podziękował parafianom i ich proboszczowi za stworzenie nowego ośrodka wieczystej adoracji w archidiecezji poznańskiej. Jednocześnie wyraził pragnienie, aby służył on nie tylko pojedynczym osobom, ale również grupom i stowarzyszeniom kościelnym z parafii całego dekanatu lubońskiego, w którego skład wchodzi Mosina. ? Trzeba, jak wzywa nas do tego Ojciec Święty, tworzyć nawet stowarzyszenia wiernych, których głównym zadaniem jest właśnie wspólnotowa adoracja ? przekonywał metropolita poznański. Podkreślił też, że to one właśnie powinny stać się ?zaczynem kontemplacji dla tutejszej parafii?, przypominając ?o centralnym miejscu Chrystusa w życiu człowieka, społeczeństwa i Kościoła?.

 

Twarzą w twarz z Bogiem

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii abp Gądecki zaznaczył też, że adoracja jest ?stanięciem człowieka twarzą w twarz ze swoim Stwórcą?, co, jak uczy Stary Testament, ?jest rzeczą niemożliwą do osiągnięcia siłami ludzkimi?. Przytoczył jednak trzy wyjątkowe przykłady osób ze Starego Testamentu, które tego doświadczyły: Jakuba, Mojżesza i Gedeona i które ?mogą pomóc nam zrozumieć, czym jest adoracja?.

Przykład Jakuba walczącego z Bogiem, jak wyjaśnił kaznodzieja, uczy nas, że Boga nie można rozeznać do końca na modlitwie, gdyż przekracza On każdy umysł ludzki. Z kolei Mojżesz spotykający się z Bogiem codziennie w Namiocie Spotkania pokazuje nam, iż ?modlitwa polega na tym, żeby rozmawiać z Bogiem, jak rozmawia się z przyjacielem? oraz że człowiek, gdy adoruje Boga, nie tyle powinien prosić Go o swoje sprawy, ale ?modlić się: ?Daj mi poznać Boże, Twoje zamiary wobec mnie??. Natomiast historia Gedeona, który z Bożą pomocą pokonał Madianitów, to przykład tego, że ?adoracja jest także wezwaniem do wielkich czynów, które dokonują się nie dzięki naszej woli, rozumowi czy naszym siłom?, ale są ?objawieniem siły Boga?.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki