Logo Przewdonik Katolicki

Orędowniczka poznańskiego ludu

Hubert Kubica
Fot.

Matko Boża w Cudy Wielmożna (...), weź w swoją opiekę wszystkich mieszkańców Poznania, wspomagaj dobrymi natchnieniami jego władze (...), wszystkim nieś pociechę i radość te słowa Aktu Zawierzenia Poznania Matce Bożej w Cudy Wielmożnej odnowił w niedzielę 16 września przed poznańskim ratuszem abp Stanisław Gądecki. Tradycyjnie ten doniosły akt poprzedziła procesja...

– Matko Boża w Cudy Wielmożna (...), weź w swoją opiekę wszystkich mieszkańców Poznania, wspomagaj dobrymi natchnieniami jego władze (...), wszystkim nieś pociechę i radość – te słowa Aktu Zawierzenia Poznania Matce Bożej w Cudy Wielmożnej odnowił w niedzielę 16 września przed poznańskim ratuszem abp Stanisław Gądecki.

Tradycyjnie ten doniosły akt poprzedziła procesja z cudownym obrazem Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, która przeszła na Stary Rynek z kościoła oo. franciszkanów konwentualnych, położonego na Wzgórzu Przemysła.

Pani Poznania
Uroczystości były zwieńczeniem XXII Franciszkańskich Dni Maryjnych, które odbyły się w dniach 9-16 września. Rozpoczęły się one Mszą św. w niedzielę 9 września, podczas której abp Stanisław Gądecki poświęcił pięknie wyremontowaną barokową świątynię oo. franciszkanów. Przez kolejne dni wierni uczestniczyli w wykładach i konferencjach poświęconych m.in. Matce Bożej i historii Jej sanktuarium. 12 września obchodzono także odpust MB w Cudy Wielmożnej Pani Poznania.

Adorować Chrystusa
W niedzielę 16 września w jednej z bocznych kaplic kościoła zainaugurowano Wieczystą Adorację Najświętszego Sakramentu. Natomiast w kaplicy, którą poświęcił poznański metropolita, umieszczono obraz Miłosierdzia Bożego. – Tutaj nie tylko kapłani i osoby życia konsekrowanego, ale wierni świeccy mogą sobie przypomnieć o centralnym miejscu Chrystusa w życiu chrześcijanina – mówił arcybiskup. – Nawiedzenie Najświętszego Sakramentu jest modlitwą, na którą powinniśmy kłaść szczególny nacisk – podkreślał.

Odtwarzanie średniowiecza
Z kolei w weekend 14-16 września odbył się po raz pierwszy Jarmark Franciszkański na Wzgórzu Przemysła, który przeniósł wszystkich w czasy średniowiecza. W programie znalazły się m.in. pokazy walk rycerskich, strzelanie z łuku, staropolskie jadło, pisanie gęsim piórem i nauka tańca.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki