Logo Przewdonik Katolicki

Na tysiąclecie biskupstwa

Hubert Kubica
Fot.

Kolejny pobyt Karola Wojtyły w Poznaniu, po roku 1959 i 1966, przypadł w dniach 29 i 30 czerwca 1968 roku. Wówczas nastąpiło zwieńczenie trwających cały rok obchodów Tysiąclecia Biskupstwa Poznańskiego. Aby uczcić tę ważną dla Kościoła w Polsce rocznicę, arcybiskup Antoni Baraniak zaprosił do Poznania cały Episkopat Polski. W 968 roku powstała pierwsza na ziemiach polskich organizacja...

Kolejny pobyt Karola Wojtyły w Poznaniu, po roku 1959 i 1966, przypadł w dniach 29 i 30 czerwca 1968 roku. Wówczas nastąpiło zwieńczenie trwających cały rok obchodów Tysiąclecia Biskupstwa Poznańskiego. Aby uczcić tę ważną dla Kościoła w Polsce rocznicę, arcybiskup Antoni Baraniak zaprosił do Poznania cały Episkopat Polski.W 968 roku powstała pierwsza na ziemiach polskich organizacja kościelna podległa bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Na jej czele stanął biskup Jordan. Był to kolejny po chrzcie Mieszka I w 966 roku przełomowy moment dla rozwoju chrześcijaństwa w Polsce.

Fakt najwyższej wagi


Odpowiadając na zaproszenie arcybiskupa Baraniaka, kardynał Wojtyła w liście z dnia 28 grudnia 1967 r. pisał m.in.: "Millennium Archidiecezji Poznańskiej jest prawdziwie radosną nowiną dla całego Kościoła w Polsce. Poznaniowi bowiem zawdzięczamy to, że Polonia coepit habere Episcopum, co jest dla Kościoła w Polsce faktem historycznym najwyższej wagi". Te łacińskie historyczne słowa powtórzy Jan Paweł II na Łęgach Dębińskich w 1983 roku.

Koronacja Pani Poznania


W sobotę 29 czerwca 1968 roku, w uroczystość Apostołów Piotra i Pawła, patronów poznańskiej katedry, o godz. 17.30 na placu katedralnym kardynał Prymas Stefan Wyszyński dokonał koronacji obrazu Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, nakładając na Jej skronie złociste papieskie diademy. Prymasowi asystował kardynał Wojtyła i arcybiskup Baraniak. Matka Boża w Cudy Wielmożna z sanktuarium oo. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysława została wybrana na patronkę Poznania.
W homilii Prymas Wyszyński wspomniał o poznańskim franciszkaninie Tomaszu Dybowskim, który w 1666 roku kupił obraz i z zawieszonym na szyi wizerunkiem Matki Bożej odwiedzał biednych, wypraszając im liczne łaski. Zwróciło to uwagę ówczesnych władz kościelnych, które uznały obraz za cudowny. W ten sposób Prymas nawiązywał do uwięzienia na Jasnej Górze pielgrzymującego obrazu Matki Bożej podczas obchodów Millennium w 1966 r.

Następca apostołów


Kardynał Wojtyła noc z 29 na 30 czerwca 1968 roku spędził w domu poznańskiego biskupa pomocniczego Franciszka Jedwabskiego (Ostrów Tumski 3, obecnie mieszka tam bp Marek Jędraszewski).
Rankiem, w niedzielę 30 czerwca, kardynał udał się do Środy Wielkopolskiej, gdzie odprawił Mszę św. (przybyli do Poznania biskupi na prośbę arcybiskupa Baraniaka brali udział w obchodach w różnych miejscowościach archidiecezji).
Już o godz. 10.30 przyszły Papież był ponownie na Ostrowie Tumskim. Odbyła się tam uroczysta procesja biskupów do katedry. Głównym celebransem Sumy pontyfikalnej na placu przed katedrą był arcybiskup Baraniak, a kazanie wygłosił Prymas Polski.
Po zakończeniu Mszy św., na którą tak jak poprzedniego dnia przybyły niezliczone tłumy wiernych, słowo Boże wygłosił metropolita krakowski. "Przed tysiącem lat stanął na ziemi polskiej, tu, w Poznaniu, następca apostołów. Dlatego też nasze uczucia hołdu i wdzięczności przede wszystkim kierujemy do Stolicy Apostołów. Czynimy to w Poznaniu, przed Bazyliką Archikatedralną pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła". Kardynał Wojtyła przeczytał także telegram skierowany do papieża Pawła VI z okazji piątej rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową.
Na zakończenie liturgii biskupi zeszli do podziemi katedralnych, gdzie odsłonili pamiątkowy kamień jako znak dziękczynienia za wprowadzenie narodu polskiego do rodziny Kościoła rzymskokatolickiego.

O pobycie kardynała Wojtyły w Środzie Wlkp. napiszemy w następnym numerze.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki