Logo Przewdonik Katolicki

Chmury okupacji

Marcin Jarzembowski
Fot.

Od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania hymnu państwowego rozpoczęto w bydgoskim kościele garnizonowym obchody 71. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. W modlitwie uczestniczyło kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, żołnierze, weterani, przedstawiciele władz oraz liczne grupy młodzieży.

 

Eucharystii przewodniczył gospodarz miejsca ks. płk Józef Kubalewski. Kapłan podkreślił, że 71 lat temu nad polską ziemią kłębiły się ciężkie chmury okupacji. Dodał, że z powietrza, morza i lądu rozpoczął się bezwzględny atak niemieckiego agresora. – Do bohaterskiej walki z niesprawiedliwym wrogiem przystąpiły oddziały wojska polskiego i niemal całe społeczeństwo. Rozpoczęła się krwawa gehenna polskiego narodu – mówił. Jerzy Lenczewski miał 1 września 1939 roku czternaście lat. Jak mówił, współcześnie mamy wiele problemów z historią. – Niestety, prawda przez wiele lat była ukrywana lub zaniedbywana. Jeżeli rodzice nie przekażą faktów, to szkoła i inne instytucje tego nie uczynią – powiedział. Po wspólnej modlitwie uczestnicy przeszli marszem na Plac Wolności, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki