Logo Przewdonik Katolicki

Źródło, które nie wysycha

Marcin Jarzembowski
Fot.

Jeden jest wasz Mistrz i Nauczyciel to hasło rekolekcji dla katechetów diecezji bydgoskiej, które odbywały się w Górce Klasztornej. Spotkania są nieodłącznym elementem całorocznej formacji dla uczących religii w szkołach.


„Jeden jest wasz Mistrz i Nauczyciel” – to hasło rekolekcji dla katechetów diecezji bydgoskiej, które odbywały się w Górce Klasztornej. Spotkania są nieodłącznym elementem całorocznej formacji dla uczących religii w szkołach.


Prowadzący rozważania i konferencje ks. Dariusz Białkowski zachęcał katechetów, aby brali przykład z samego Chrystusa, który pokazuje jak żyć i w jaki sposób dążyć do świętości. Wezwał wszystkich obecnych, aby katecheza była przede wszystkim świadectwem codziennego życia. – Katecheta, by uczyć w szkole religii, potrzebuje misji kanonicznej. To pewien sygnał i znak, że chodzi o coś więcej niż zwyczajne edukowanie. Dzisiaj młodzież nie chce słuchać samej nauki, chce świadectwa, że z Jezusem można iść przez życie – powiedział kapłan.
Małgorzata Lis jest katechetką w Szkole Podstawowej nr 58 w Bydgoszczy. Podkreśliła, że nauczyciel religii to przede wszystkim świadek wskazujący drogę, którą podążał Chrystus. – Jeżeli jest to prawdziwe powołanie, nie jest to trudne – powiedziała. – Rekolekcje to czas zatrzymania się, odnajdywania tego źródła, które czasami po drodze wysycha – dodał Rafał Gontarczyk z XV LO w Bydgoszczy.
Maria Kamińska od wielu lat pracuje w Zespole Szkół w Dziewierzewie. Jak podkreśliła, uczniowie chcą takich katechetów, którzy swoją codziennością świadczą o Bogu, pokazując, że dla nich jest On najważniejszy. – Nie wyobrażam sobie roku katechezy bez rekolekcji. Takiego umocnienia bardzo potrzeba – stwierdziła.
Obecny na rekolekcjach były dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. dr Sylwester Warzyński powiedział, że rekolekcje dla katechetów – oprócz wymiaru formacyjnego – są także czasem budowanie wspólnoty. – Nie jest łatwo być nauczycielem, tym bardziej nauczycielem religii. Katecheci potrzebują więc takich spotkań, kiedy mogą poczuć, że w tym wszystkim, co robią i co przeżywają, nie są sami.
Tegoroczne rekolekcje w Górce Klasztornej zakończyła Msza św. pod przewodnictwem nowego dyrektora Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. dr. Mirosława Gogolika. Wcześniejsze spotkania rekolekcyjne odbywały się w Grzybowie nad morzem oraz na bydgoskich Piaskach. W sumie w trzech turach rekolekcji uczestniczyło 135 katechetów.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki