Źródło, które nie wysycha

Jeden jest wasz Mistrz i Nauczyciel to hasło rekolekcji dla katechetów diecezji bydgoskiej, które odbywały się w Górce Klasztornej. Spotkania są nieodłącznym elementem całorocznej formacji dla uczących religii w szkołach.
Czyta się kilka minut

„Jeden jest wasz Mistrz i Nauczyciel” – to hasło rekolekcji dla katechetów diecezji bydgoskiej, które odbywały się w Górce Klasztornej. Spotkania są nieodłącznym elementem całorocznej formacji dla uczących religii w szkołach.

Prowadzący rozważania i konferencje ks. Dariusz Białkowski zachęcał katechetów, aby brali przykład z samego Chrystusa, który pokazuje jak żyć i w jaki sposób dążyć do świętości. Wezwał wszystkich obecnych, aby katecheza była przede wszystkim świadectwem codziennego życia. – Katecheta, by uczyć w szkole religii, potrzebuje misji kanonicznej. To pewien sygnał i znak, że chodzi o coś więcej niż zwyczajne edukowanie. Dzisiaj młodzież nie chce słuchać samej nauki, chce świadectwa, że z Jezusem można iść przez życie – powiedział kapłan.

Małgorzata Lis jest katechetką w Szkole Podstawowej nr 58 w Bydgoszczy. Podkreśliła, że nauczyciel religii to przede wszystkim świadek wskazujący drogę, którą podążał Chrystus. – Jeżeli jest to prawdziwe powołanie, nie jest to trudne – powiedziała. – Rekolekcje to czas zatrzymania się, odnajdywania tego źródła, które czasami po drodze wysycha – dodał Rafał Gontarczyk z XV LO w Bydgoszczy.

Maria Kamińska od wielu lat pracuje w Zespole Szkół w Dziewierzewie. Jak podkreśliła, uczniowie chcą takich katechetów, którzy swoją codziennością świadczą o Bogu, pokazując, że dla nich jest On najważniejszy. – Nie wyobrażam sobie roku katechezy bez rekolekcji. Takiego umocnienia bardzo potrzeba – stwierdziła.

Obecny na rekolekcjach były dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. dr Sylwester Warzyński powiedział, że rekolekcje dla katechetów – oprócz wymiaru formacyjnego – są także czasem budowanie wspólnoty. – Nie jest łatwo być nauczycielem, tym bardziej nauczycielem religii. Katecheci potrzebują więc takich spotkań, kiedy mogą poczuć, że w tym wszystkim, co robią i co przeżywają, nie są sami.

Tegoroczne rekolekcje w Górce Klasztornej zakończyła Msza św. pod przewodnictwem nowego dyrektora Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. dr. Mirosława Gogolika. Wcześniejsze spotkania rekolekcyjne odbywały się w Grzybowie nad morzem oraz na bydgoskich Piaskach. W sumie w trzech turach rekolekcji uczestniczyło 135 katechetów.

 

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 34/2010