Logo Przewdonik Katolicki

Wypoczynek dla katechetów

Marcin Jarzembowski
Fot.

W szkołach zabrzmi niedługo ostatni dzwonek. Przed uczniami ponad dwa miesiące wakacji. Niewątpliwie odpoczynek należy się również wychowawcom i nauczycielom, którzy przez ostatnie miesiące przekazywali wiedzę dzieciom oraz młodzieży. Wśród licznej kadry pedagogicznej sporą grupę stanowią katecheci. Dla nich przygotowaliśmy informacje na temat letnich rekolekcji. Pamiętam rekolekcje...


W szkołach zabrzmi niedługo ostatni dzwonek. Przed uczniami ponad dwa miesiące wakacji. Niewątpliwie odpoczynek należy się również wychowawcom i nauczycielom, którzy przez ostatnie miesiące przekazywali wiedzę dzieciom oraz młodzieży. Wśród licznej kadry pedagogicznej sporą grupę stanowią katecheci. Dla nich przygotowaliśmy informacje na temat letnich rekolekcji.


Pamiętam rekolekcje sprzed wielu lat, które odbywały się w Markowicach. Prowadził je wówczas obecny rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej, ks. dr Wojciech Szukalski. Wspomniał wówczas o swojej formacji z czasów seminarium, która nosiła przesłanie "Idźcie i odpocznijcie nieco". Nauki, których wysłuchujemy zaraz po zakończeniu roku szkolnego, pomagają "zamknąć" pewien rozdział. Charakter szkoły nie jest związany z błogim spokojem, zatem każdy pedagog potrzebuje wyjścia z "miasta" na "pustynię", by podsumować, podziękować, na nowo zebrać myśli i… zwyczajnie odpocząć - przyznaje Andrzej Pyszka, który katechizuje w bydgoskim Gimnazjum nr 23.
Przy tej okazji warto sięgnąć do adhortacji Jana Pawła II "Catechesi Tradendae" z 1979 roku, w której Ojciec Święty dziękuje wszystkim katechetom za trud pracy. "W imieniu całego Kościoła, dziękuję Wam, mężczyźni - i w jeszcze większej liczbie kobiety - katecheci świeccy, którzy gdziekolwiek na świecie poświęciliście się religijnemu nauczaniu wielu pokoleń. Wasza działalność, skromna często i ukryta, ale pełniona z płomiennym i wielkodusznym zapałem, jest najznakomitszą formą apostolstwa świeckich, które jest szczególnie ważne tam, gdzie z różnych powodów dzieci i młodzież nie otrzymują odpowiedniego wykształcenia religijnego w swym środowisku rodzinnym".
Wydział Katechetyczny i Szkół Katolickich zaprasza do udziału w wypoczynku wszystkich chętnych katechetów. Aktualne są jeszcze dwie propozycje:
o Górka Klasztorna - Sanktuarium Matki Bożej Góreckiej - 24-26 czerwca. Początek o godz. 17, a zakończenie ok. godz. 13.30.
oDom Rekolekcyjny na Piaskach w Bydgoszczy - 17 i 19 sierpnia - spotkania poprowadzi ks. Piotr Raszka. Rozpoczęcie o godz. 17, a zakończenie o godz. 13.
Niestety, brakuje już miejsc na spotkanie w Domu Rekolekcyjnym Księży Salezjanów niedaleko Kłodzka. Jednak można pomyśleć już teraz, aby w przyszłym roku czas odpoczynku spędzić w górach.
Szczegółowe informacje można uzyskać u siostry Krystyny Szwedy SSpS lub ks. Piotra Raszki pod numerem tel. (052) 366-98-30 oraz pod adresem katecheza@kuria.byd.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki