Logo Przewdonik Katolicki

Święta teściowa z Lipska

Michał Gryczyński
Fot.

W gronie męczenników II wojny światowej, beatyfikowanych 13 czerwca 1997 r., wiodącym przedstawicielem osób świeckich była Marianna Biernacka, z d. Czokało.

 

W gronie męczenników II wojny światowej, beatyfikowanych 13 czerwca 1997 r., wiodącym przedstawicielem osób świeckich była Marianna Biernacka, z d. Czokało.

To teściowa, która została rozstrzelana na fortach za wsią Naumowicze pod Grodnem, oddając życie za swą brzemienną synową. Rzucając się do kolan żandarmowi, który przyszedł aresztować syna Stanisława i synową Annę, błagała: „Jak ona pójdzie, jest przecież w ostatnich tygodniach ciąży, ja pójdę za nią”. Niemiec zgodził się i Marianna została przewieziona wraz z synem - i innymi mieszkańcami Lipska - do więzienia w Grodnie. Prosiła tylko, aby przesłać jej różaniec. Wkrótce wszyscy zginęli w odwecie za zabicie przez partyzantów niemieckiego policjanta. Natomiast Anna, ocalona dzięki ofierze życia swojej teściowej, żyje do tej pory.

Lipsk nad Biebrzą, skąd pochodziła Marianna i gdzie przeżyła 55 lat, jest corocznym miejscem zjazdu teściowych diecezji łomżyńskiej. Przybywają tam 2 sierpnia na uroczystości odpustowe w święto Matki Bożej Anielskiej. Obok domu, w którym do chwili aresztowania mieszkała święta teściowa, z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Lipska wzniesiono granitowy pomnik ku jej czci. W pamięci miejscowego ludu zachowano wspomnienie o Mariannie jako osobie głęboko religijnej, wyróżniającej się skromnością i prostotą życia.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki