Logo Przewdonik Katolicki

Nowoczesny dom

Marcin Jarzembowski
Fot.

Powstający w Bydgoszczy pod pieczą Wiatraka Dom Jubileuszowy będzie wykorzystywał do swojego funkcjonowania energię odnawialną.

 

Powstający w Bydgoszczy pod pieczą „Wiatraka” Dom Jubileuszowy będzie wykorzystywał do swojego funkcjonowania energię odnawialną.

 

 

Ciepło popłynie dzięki 48 odwiertom, które sięgają 130 metrów głębokości. Jest to pierwsza tego typu i pierwsza tak duża inwestycja w całym regionie kujawsko-pomorskim.

 

Znaki czasu

Jak tłumaczy prezes ks. Krzysztof Buchholz, „Wiatrak” z założenia stara się odczytywać znaki czasu i nadążać za nimi w każdym wymiarze życia. – Oprócz wymiaru duchowego, kulturowego, intelektualnego, jest również gospodarczo-ekologiczny. Dlatego gdy zaistniała taka możliwość, zdecydowaliśmy się na wykorzystanie najnowszych możliwości technologicznych. Wyszliśmy również naprzeciw oczekiwaniom wymogów europejskich, które stawiają na wymierny procent energii odnawialnej – powiedział.

Dzięki energii czerpanej z ziemi, zimą do Domu Jubileuszowego popłynie ciepło, a latem budynek będzie chłodzony. Prace toczyły się długo, ale intensywnie. Jest to poważne przedsięwzięcie z udziałem dużych środków i profesjonalnego sprzętu. – W to przedsięwzięcie zaangażowało się wiele firm, instytucji. Zdobyliśmy specjalne środki z różnych funduszy. Dzięki temu projektowi niższe będą koszty eksploatacji domu, a z drugiej strony – większe oszczędności w wymiarze ekologicznym. Tego typu inwestycja jest w naszym regionie pionierską – dodał ks. Buchholz.

Pomysł zrodził się dużo wcześniej. Od początku budowy założenia były takie, aby był to budynek nowoczesny i tani w kosztach eksploatacyjnych. – Najpierw były sygnały, że jest to bardzo droga metoda. Nastąpiła pewna przerwa, a potem dotarła do nas informacja, że podobna inwestycja świetnie się sprawdza w Oświęcimiu. Pojechaliśmy i na własne oczy zobaczyliśmy, że to prawda. Potem nastąpiła faza projektów i różnych koncepcji. To w sumie 6,5 kilometra odwiertów. W rurkach zaś popłynie glikol – powiedział Tomasz Schmidt z Fundacji „Wiatrak”.

Nowatorską inwestycję przeprowadzono w ramach projektu „Ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – pomp ciepła do ogrzewania budynku Fundacji <> w Bydgoszczy”.

 

Tylko rok

Decyzję o podjęciu budowy Domu Jubileuszowego jako wielkiego centrum kultury i nowej siedziby „Wiatraka” podjęto 31 marca 2001 r. Już tego samego roku plany pobłogosławił Ojciec Święty. Warto podkreślić, że wszystkie dzieła „Wiatraka” brały początek od Niego. Podobnie i Dom Jubileuszowy, który ma być nie tylko siedzibą organizacji, ale przede wszystkim miejscem, gdzie będzie można spotkać się z dobrem, odkrywać swoje talenty i rozwijać je.

Filozofia układu budynku oddaje myśl Jana Pawła II na temat personalistycznej koncepcji wychowania człowieka, która wyraża się na różnych płaszczyznach: fizycznej, psychicznej, intelektualnej i duchowej. Dlatego w piwnicy będzie siłownia, sale rehabilitacyjne i sale do ćwiczeń. Parter to wymiar psychiczny – poradnia wsparcia, ale także kawiarnia i sala widowiskowa. Wymiar intelektualny to pierwsze piętro, czyli pomieszczenia na zajęcia pozalekcyjne. Drugie piętro to wymiar duchowy, gdzie znajdą się kaplica, ogród zimowy i pomieszczenia na zajęcia wymagające szczególnego skupienia oraz wyciszenia.

Dom Jubileuszowy przy bydgoskim sanktuarium Królowej Męczenników został zakwalifikowany do kluczowych projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Budżet projektu zaplanowanego na lata 2009 i 2010 wynosi 3,25 mln euro. Obejmuje on wkład ze środków Unii Europejskiej oraz wkład własny Fundacji „Wiatrak”. Otwarcie wielkiego centrum zaplanowano za rok.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki