Logo Przewdonik Katolicki

Bogactwo Unii

Marcin Jarzembowski
Fot.

Ponad sześćdziesiąt osób z regionu kujawsko-pomorskiego, które reprezentowały placówki i organizacje pomocowe, wzięło udział w seminarium pod nazwą Stwórzmy sobie szansę. Jego organizatorem była katolicka Fundacja Wiatrak, która regularnie korzysta ze środków Unii Europejskiej, pomagając najbardziej potrzebującym. Członkowie fundacji podsumowali projekt...

Ponad sześćdziesiąt osób z regionu kujawsko-pomorskiego, które reprezentowały placówki i organizacje pomocowe, wzięło udział w seminarium pod nazwą „Stwórzmy sobie szansę”. Jego organizatorem była katolicka Fundacja „Wiatrak”, która regularnie korzysta ze środków Unii Europejskiej, pomagając najbardziej potrzebującym.

Członkowie fundacji podsumowali projekt skierowany do osób długotrwale bezrobotnych z terenów Bydgoszczy, który był współfinansowany ze środków w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. – Wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Fordońską Spółdzielnią Mieszkaniową powołaliśmy Klub Integracji Społecznej „Wiatrak”, aby pomagać osobom szukającym wsparcia. Chcemy podzielić się z innymi naszymi doświadczeniami. Seminarium ma zachęcić do większego korzystania z europejskich środków – powiedział koordynator projektu Tomasz Schmidt.

Projekt „Stwórzmy sobie szansę” objął dwie edycje szkoleniowe i łącznie z poradnictwem grupę 120 uczestników. W jego skład wchodziła rekrutacja uczestników, wyjazd integracyjny, cykl zajęć warsztatowych, spotkania w ramach grupy wsparcia, kurs komputerowy, kurs języka angielskiego, spotkania z doradcą zawodowym oraz klub przedszkolaka dla dzieci uczestników. – Korzystanie ze środków unijnych wiąże się z rozbudowaną administracją oraz ogromną ilością dokumentów. Z drugiej strony można przeprowadzić wiele wspaniałych działań na rzecz potrzebujących. Chcemy to pokazać innym, aby nie bali się działać. Trzeba sporo wysiłku. Jednak to owocuje w przyszłości – dodał Schmidt.


Koordynator projektu Tomasz Schmidt

Joanna Mikulska z „Wiatraka” czuwała nad stroną merytoryczną projektu. – Naszym sukcesem jest to, że osiem osób podjęło stałą pracę. Przełamywanie pewnych zachowań i przyzwyczajeń bezrobotnych jest długim procesem. Czas trwania projektu stworzył szansę takiego powolnego dochodzenia do nowego etapu życia. Bez środków unijnych nie udałoby się w takim wymiarze zrealizować tych wszystkich działań – powiedziała.

W seminarium wzięła udział Izabela Szmaglińska z Ośrodka Pomocy Społecznej w Więcborku. – Chcemy angażować się w takie spotkania i wykorzystać szansę w nowym okresie projektowym, by realizować podobne działania. Każda inicjatywa prowadzona dobrze przez innych jest postrzegana jako pozytywny objaw wykorzystania środków dla grup, które tego najbardziej potrzebują – podkreśliła.

Fundacja „Wiatrak”, działająca przy diecezjalnym ośrodku akademickim w Bydgoszczy, jest instytucją, która w sposób regularny wykorzystuje środki unijne. – Sytuacja bezrobotnych jest trudna, więc spróbowaliśmy im pomóc. Udało się i teraz dzielimy się swoimi doświadczeniami z pracownikami różnych instytucji, którzy zajmują się pomocą na rzecz osób, które gdzieś się pogubiły. To cieszy, że ludzie, którzy wiele lat już nie pracowali, podjęli pracę, szkolenia, zaczęli myśleć odważnie, z nadzieją i perspektywą dla siebie i rodzin – powiedział prezes fundacji ks. Krzysztof Buchholz.

Seminarium odbywało się w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Bydgoszczy. Fundacja „Wiatrak” na projekt „Stwórzmy sobie szansę” pozyskała 358 tysięcy złotych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki