Logo Przewdonik Katolicki

Pomyślne "wiatry"

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

1 grudnia w Bydgoszczy wręczono trzy wyjątkowe statuetki Przyjaciela Wiatraka. Uroczystości połączono z obchodami jedenastych urodzin fundacji. Gwiazdą wieczornego koncertu był zespół Trzecia Godzina Dnia. Placówka działa przy diecezjalnym ośrodku akademickim w Fordonie. Z jej pomocy tygodniowo korzysta ponad 600 dzieci i młodzieży. Obecnie w całej strukturze...

1 grudnia w Bydgoszczy wręczono trzy wyjątkowe statuetki „Przyjaciela Wiatraka”. Uroczystości połączono z obchodami jedenastych urodzin fundacji. Gwiazdą wieczornego koncertu był zespół „Trzecia Godzina Dnia”.

Placówka działa przy diecezjalnym ośrodku akademickim w Fordonie. Z jej pomocy tygodniowo korzysta ponad 600 dzieci i młodzieży. Obecnie w całej strukturze działa 36 różnych sekcji. Placówka jest znana nie tylko w Bydgoszczy, ale w całym kraju, a nawet Europie. – „Wiatrak” z roku na rok kręci się coraz szybciej. Oferujemy pomoc duchową, psychologiczną, telefon zaufania oraz grupy wsparcia. Staramy się, aby nasza działalność była oparta na fundamentach związanych z nauczaniem i osobą Jana Pawła II. Jesteśmy dla dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych oraz bezrobotnych. Wszystkim chcemy jednakowo dobrze służyć – powiedział prezes Fundacji „Wiatrak” ks. Krzysztof Buchholz.

Od kilku lat „Wiatrak” organizuje „koncert urodzinowy” i przyznaje specjalne statuetki firmom, instytucjom oraz osobom prywatnym, które wspierają działalność placówki oraz budowę Domu Jubileuszowego – nowego miejsca dla Centrum Kultury. – Chcemy chociaż w symboliczny sposób podziękować tym, którzy w bardziej odczuwalnym wymiarze nam pomagają. Staramy się również pamiętać o nich podczas cotygodniowej Mszy Świętej, która jest sprawowana w ich intencji. Czujemy także wielkie wsparcie duchowe. Wielu za nas się modli, ofiarowuje posty i cierpienia. Za to całym sercem dziękujemy – stwierdził ks. Buchholz.

Wśród wyróżnionych znalazło się m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przyznało „Wiatrakowi” milion złotych na budowę Domu Jubileuszowego. O środki zabiegał bydgoski poseł Prawa i Sprawiedliwości, Tomasz Latos. Statuetkę w imieniu ministra Kazimierza Ujazdowskiego odebrał Michał Góras z gabinetu politycznego. – Fundacja „Wiatrak” robi niesamowite rzeczy, przyciągając do Bydgoszczy tłumy ludzi. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspiera wszelkie inicjatywy, które mają na celu aktywizację społeczeństwa. Cieszy nas to, że jest to instytucja, która gromadzi młodych ludzi w oparciu o katalog powszechnie szanowanych wartości – powiedział Góras.

Statuetką został także wyróżniony znany cukiernik Adam Sowa. – To potwierdza moją tezę, że jeżeli ludzie mają pasję, dar i potrafią zjednać sobie młodzież, mogą wiele zrobić. To podziękowanie mobilizuje do dalszej pomocy – powiedział.

Obecnie w fundacji pracuje 80 osób. Przy większych imprezach w dzieło zaangażowanych jest nawet 200 wolontariuszy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki