Logo Przewdonik Katolicki

Inicjatywa dla Fordonu

Marcin Jarzembowski
Fot.

Fundacja "Wiatrak" przy współpracy z Fordońską Spółdzielnią Mieszkaniową, Powiatowym Urzędem Pracy oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej powołała do istnienia pierwszy w Bydgoszczy Klub Integracji Społecznej "Wiatrak". Znajdą w nim wsparcie osoby pozbawione zatrudnienia, które mieszkają w największej dzielnicy Bydgoszczy i chcą powrócić na rynek pracy. Drzwi klubu są otwarte...

Fundacja "Wiatrak" przy współpracy z Fordońską Spółdzielnią Mieszkaniową, Powiatowym Urzędem Pracy oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej powołała do istnienia pierwszy w Bydgoszczy Klub Integracji Społecznej "Wiatrak". Znajdą w nim wsparcie osoby pozbawione zatrudnienia, które mieszkają w największej dzielnicy Bydgoszczy i chcą powrócić na rynek pracy.


Drzwi klubu są otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 9.30- -15.30. Tworzą go trzy pomieszczenia, w których od tej pory można szukać nadziei na lepsze jutro.

Holistyczne spojrzenie na człowieka


W siedzibie przy ulicy Kleeberga 2 prowadzone jest poradnictwo z zakresu psychologii, problemów rodzinnych, prawa oraz doradztwa zawodowego. - Przychodzić mogą do nas wszystkie osoby bezrobotne, które poszukują swojego miejsca na rynku pracy. Organizujemy kursy aktywizacyjne oraz poradnictwo indywidualne, z którego można skorzystać od godz. 10 do 13 - tłumaczy Anna Wrzesińska, koordynator ds. organizacyjnych klubu.
Specjaliści pomagają osobom, które poszukują pracy, w sporządzaniu dokumentów aplikacyjnych, przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej. Służą informacją na temat instytucji działających na rzecz bezrobotnych. - Praca z ludźmi bezrobotnymi polega przede wszystkim na wspieraniu ich w tych trudnych momentach. Chcemy im wskazać określone drogi oraz pomóc uwierzyć w swoje umiejętności - mówi psycholog Anna Daroń.
W nowej siedzibie rozpoczęto również warsztaty aktywizujące pod hasłem "Stwórzmy sobie szansę", podczas których uczestnicy zdobędą zdolność oceniania swoich umiejętności i możliwości, znajdowania ofert adekwatnych do ich wykształcenia i kwalifikacji. Ci, którzy musieli jeździć do Powiatowego Urzędu Pracy przy ulicy Toruńskiej, aby w ten sposób potwierdzić swoją gotowość do podjęcia zatrudnienia, mogą to uczynić w klubie między godz. 10 a 15. - Łączy nas jedno. Chcemy pomóc ludziom w potrzebie. Pozostajemy z nadzieją, że mieszkańcy Fordonu przyjmą tę inicjatywę pozytywnie - stwierdza Barbara Grabowska, kierownik PUP w Bydgoszczy.

Duch Święty zaskakuje


Wystarczyło kilka osób podobnie myślących i klub stał się rzeczywistością. - Czuć w tym wszystkim działalność Ducha Świętego. Na wzór Jana Pawła II chcemy widzieć tych najsłabszych, którzy potrzebują pomocy drugiego człowieka - przyznaje ks. Krzysztof Buchholz, prezes Fundacji "Wiatrak". Jego zdaniem drzwi klubu będą otwarte dla każdego. - Podejmujemy to wezwanie i nie zamykamy oczu oraz serc na rzeczywistość, która nas otacza. Trzeba mieć świadomość, że w każdej chwili człowiek, który ma pracę, jest zdrowy i szczęśliwy, może doświadczyć ogromnego ciężaru braku zatrudnienia - dodaje ks. Buchholz.
Z propozycji Klubu Integracji Społecznej "Wiatrak" mogą korzystać zarówno osoby dojrzałe, jak i młodzież oraz studenci. Dla nich przygotowano możliwość wyjazdu na wolontariat europejski, dzięki któremu zdobędą nowe doświadczenia, nauczą się języka, a także rozwiną własne uzdolnienia i zainteresowania. - Naszą działalność rozpoczynamy z nadzieją, że pomoże ona w pokonaniu trudności związanych z utratą pracy i zainspiruje do aktywnego jej poszukiwania - kończy Anna Wrzesińska.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki