Logo Przewdonik Katolicki

Klimakterium to nie koniec świata

Renata Krzyszkowska
Fot.

Menopauza często kojarzy się z utratą kobiecości, smutkiem i końcem pełnej aktywności. Specjaliści są innego zdania. Twierdzą, że może to być piękny i twórczy okres w życiu kobiety.

 

 

O menopauzie przez długi czas kobiety nie chciały rozmawiać nawet z własnym lekarzem. Był to niemal temat tabu. Wiele się zmieniło, gdy o problemie głośno zaczęły mówić kobiety z pierwszych stron gazet. W Stanach Zjednoczonych przyznawanie się do menopauzy stało się nawet modne. Otwarcie zaczęło o niej mówić wiele gwiazd telewizji, w tym słynna Oprah Winfrey, oraz wiele znanych hollywoodzkich aktorek, m.in. Whoopi Goldberg, Jane Fonda czy Sybill Sheppard, która problemowi menopauzy poświęciła dwa odcinki swego autorskiego serialu komediowego. W Polsce o okresie przekwitania swobodnie opowiada m.in. Izabela Trojanowska. Gwiazdy Hollywood otwarcie przyznają, że choć walka z upływem czasu skazana jest na porażkę, to jednak nie trzeba biernie poddawać się niedogodnościom, które przynoszą związane z wiekiem zmiany w organizmie. Co robią? Realizują swoje pasje, kochają i są aktywne, a przy stosują ciągłą dietę. Choć życie gwiazd, delikatnie mówiąc, nie zawsze godne jest naśladowania, w tym akurat przypadku warto brać z nich przykład. Twierdzą, że uważają na to co jedzą nie po to tylko, by ładnie wyglądać, ale głównie dlatego, by się dobrze czuć. Wiele z nich jest pod opieką znanej w Hollywood dietetyczki dr Larriany Gillespie, której dieta nie przekracza 1500 kalorii na dobę i oparta jest na pięciu niezbyt obfitych posiłkach. Złożone są one głównie z warzyw, owoców, ryb i owoców morza, białego mięsa, ciemnego pieczywa i oliwy z oliwek, sera, orzechów i migdałów. Ze słodyczy dozwolony jest m.in. koktajl mleczny z beztłuszczową i bezcukrową czekoladą (jak widać jest taka).

 

Nie tylko dla hollywoodzkich gwiazd

 

Termin „menopauza” oznacza ostatnią miesiączkę, co zwykle ma miejsce ok. 50. roku życia. Okres od kilku lat przed do kilku lat po menopauzie nazywa się okresem okołomenopauzalnym, czyli przekwitaniem lub inaczej klimakterium. Stan ten jest związany z fizjologicznym spadkiem produkcji przez jajniki hormonów płciowych, zwłaszcza estrogenu. Gdy zaczyna ich brakować, pojawia się szereg dolegliwości, m.in.: uderzenia gorąca i nadmierna potliwość, drażliwość, obniżenie nastroju, bóle głowy, spadek libido, zmniejszenie energii życiowej, bezsenność. Niedobór estrogenów oddziałuje na cały organizm. Zwiększa się utrata wapnia z kości, co grozi osteoporozą, zwiększa się też ryzyko chorób serca i nadciśnienia tętniczego. Skóra wiotczeje, błony śluzowe stają się bardziej suche, pojawia się nietrzymanie moczu. Pewna pacjentka, gdy usłyszała od swego lekarza listę dolegliwości, jakich może się spodziewać w okresie klimakterium, zażartowała: „Nic, tylko sobie w łeb strzelić”. Na co usłyszała: „Spokojnie. Menopauza to nie koniec świata”. Nie tylko w Hollywood, ale także w Polsce każda zdrowa kobieta po menopauzie może prowadzić pełne i aktywne życie. Zdaniem specjalistów naszym zdrowotnym priorytetem (nie tylko zresztą w tym okresie) powinno być utrzymanie prawidłowej masy ciała. Nadwaga i otyłość sprzyjają niekorzystnym zmianom w gospodarce tłuszczowej, chorobom serca, miażdżycy i nadciśnieniu tętniczemu. Może nie musimy od razu przechodzić na dietę gwiazd filmowych, ale dobrze będzie, jeśli przekonamy się do niskotłuszczowych i niskosodowych posiłków, zaczniemy spożywać więcej produktów bogatych w błonnik, zażywać więcej ruchu na świeżym powietrzu, choćby spacerując. Oczywiście nie ma mowy o paleniu papierosów. Zdaniem naukowców u kobiet palących papierosy menopauza występuje o około dwa lata wcześniej. Ograniczyć też trzeba kawę i alkohol.

 

Jeśli trzeba, lekarz wypisze receptę

 

Wiele kontrowersji narosło wobec zalecanej w tym okresie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Istnieją doniesienia, że sztuczne uzupełnianie niedoborów hormonów płciowych niesie ze sobą nieznaczny wzrost ryzyka niektórych chorób, w tym raka sutka. Decyzję o rozpoczęciu HTZ podejmuje zawsze lekarz, gdy uzna, że korzyści z takiej terapii przewyższają ewentualne ryzyko. Dobrze więc otwarcie zapytać lekarza o to, co ma nam do zaoferowania w celu złagodzenia skutków menopauzy i razem z nim obmyślić strategię działania. Obecnie stosuje się bezpieczne niskodawkowe leki hormonalne nowej generacji, a zawarte w nich hormony są analogiczne do tych fizjologicznie wydzielanych przez jajniki. Dodatkowo stosuje się je stosunkowo krótko, co znacznie zmniejsza ryzyko. Pacjentki poddawane terapii hormonalnej mają częstszy kontakt z lekarzem, więc wszystkie niepokojące zmiany są wcześnie wykrywane i z powodzeniem leczone. Dzięki temu zauważono nawet, że kobiety uzupełniające niedobory hormonów rzadziej umierają na raka sutka niż kobiety nie korzystające z takiej terapii, bo te drugie rzadziej poddają się kontrolnym badaniom i choroba często zostaje u nich wykryta zbyt późno.

Zdaniem psychologów bardzo istotne jest również to, co kobieta w okresie klimakterium myśli o sobie i czy umie się w tym okresie odnaleźć. Wiele kobiet nie chce zaakceptować zachodzących w ich ciele zmian, popada w przygnębienie, czasami nawet w depresję. Wtedy trzeba szukać pomocy specjalisty, przyjąć przepisane przez niego leki antydepresyjne, skorzystać z psychoterapii. Ważne jest, by w tym przejściowym okresie kobieta mogła liczyć na pomoc męża, dzieci, całej rodziny i przyjaciół, by mogła z nimi otwarcie mówić o swoich problemach, co pozwoli na właściwy dystans i poprawę humoru.

 

Ramka:

 

Szacuje się, że jedna trzecia kobiet na świecie to kobiety, które przeszły menopauzę. W Polsce jest ich kilka milionów.

Będzie coraz więcej, bo społeczeństwo się starzeje i żyjemy coraz dłużej. W 1955 r. Polki osiągały przeciętny wiek 67,8 lat, w 1995 r. średnia długość ich życia wzrosła do 76,4 lat. Jak się przewiduje, w obecnym stuleciu przeciętny wiek życia kobiet wydłuży się do 80 lat. Około jedną trzecią swojego życia kobiety spędzają w stanie niedoborów hormonów. Warto zadbać, by czas ten był jak najpiękniejszy i najwartościowszy.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki