Logo Przewdonik Katolicki

Historyczna pielgrzymka papieża

Magdalena Woźniak
Fot.

Gdy w połowie maja w Waszyngtonie odbyła się premiera nowego filmu dokumentalnego o Janie Pawle II, księgarnie w Polsce już zaczęły zbierać zamówienia na wydanie w naszym ojczystym języku.


„9 dni, które zmieniły świat” to tytuł DVD z książką. Dzieło zrealizowane w hołdzie polskiemu narodowi z wielkim rozmachem, którego producentem jest jedna z najbardziej wpływowych osobistości amerykańskiego życia publicznego Newt Gingrich, swą premierę w naszym kraju ma właśnie w czerwcu.

Nowe spojrzenie na fakty

Film ten jest poniekąd biografią życia Jana Pawła II na tle historii Polski w XX wieku. Specjalny nacisk twórcy położyli na pielgrzymkę papieża do ojczyzny na przełomie maja i czerwca 1979 r. Istota tej pielgrzymki koncentruje się wokół homilii Jana Pawła II wygłoszonej na placu Zwycięstwa. - „9 dni, które zmieniły świat” jest opowieścią o wyzwoleniu ludzkości. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II była kluczowym momentem, który w sposób zasadniczy rozstrzygnął polityczny krajobraz ostatnich lat XX w. – mówi Kevin Knoblock, scenarzysta, reżyser i producent  filmu. Wydawałoby się, że po 5 latach od śmierci papieża Polaka popyt na tego typu produkcje spadnie. Nic bardziej mylnego. Knoblock zapewnia, że film ten jest unikatowy, ponieważ pokazuje fakty, których dotąd nie przedstawiono. Zdjęcia kręcono w kilku krajach, dotarto do niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych, przy produkcji współpracowano z dziesiątkami ważnych osobistości. Powstało ważne dzieło, którego treść powinien znać każdy Polak. Nie kryjąc dumy ze swojej produkcji Knoblock zdradza, że „chciał szczegółowo wyeksploatować wszystkie detale tych wydarzeń, które miały miejsce podczas historycznej, dziewięciodniowej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Jakie były okoliczności pielgrzymki, jej następstwa? Co takiego powiedział Jan Paweł II swoim rodakom, że jego słowa zmotywowały Polaków do odnowy serc, zachęciły do odzyskania odwagi i w efekcie uwolnienia z kajdan komunizmu? Jaka była reakcja reżimu?”.

 

Emocje twórców

Reżyser wspomina też, że najbardziej wzruszającym momentem dla niego podczas tworzenia filmu był fragment, gdy montowano archiwalne zdjęcia, podczas których Ojciec Święty wypowiada słowa: „Niech zstąpi Duch Twój. Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze Ziemi... tej Ziemi”. - Ks. Jarosław Cielecki określił ją homilią Proroka. „Mojżesz przyszedł tu i powiedział «Od dziś, oto jest nowa ziemia. Zmieńcie tę ziemię»”. I tak też się stało. Jest to dla mnie najmocniejsze i najbardziej emocjonalne zdanie w filmie – wspomina Knoblock.  


 

„9 dni, które zmieniły świat” W hołdzie polskiemu narodowi.

Dom Wydawniczy Rafael, Kraków 2010 r.

 

Do filmu dołączona została bogato ilustrowana książka ze zdjęciami z pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Oprócz tego zawiera ona rozmowy z twórcami filmu.

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki