Logo Przewdonik Katolicki

Wspólny posiłek lekarstwem?

Renata Krzyszkowska
Fot.

Niemal milion dzieci w Polsce choruje na astmę. Choroba może mieć zmienny przebieg, wymaga regularnego podawania leków.

 

Dzieci boją się zaostrzeń choroby, które wiążą się z napadami duszności. Z badań opublikowanych na łamach pisma „Journal of Child Psychology and Psychiatry” w wynika, że przebieg astmy jest ostrzejszy, jeśli u dzieci występuje lęk związany z nawet krótką rozłąką z tatą i mamą. Może on jednak być złagodzony, jeśli dzieci jadają posiłki przy stole z rodzicami. Regularne posiłki w gronie rodzinnym pomagają zredukować lęk separacyjny, co znacznie poprawia pracę płuc. Dzieci potrzebują poczucia przewidywalności tego co się wokół nich dzieje. Przez wspólne posiłki zwiększa się poczucie bezpieczeństwa chorych maluchów. Naukowcy zalecają jednak by przy wspólnym stole rozmawiać o przyjemnych rzeczach, skupiać się na dziecku, np. na tym co będzie robiło w najbliższym czasie. Da to dziecku poczucie przewidywalności i tego, że rodzice nad wszystkim czuwają.

Opiekunowie powinni też mieć stały kontakt ze szkołą. Już na początku roku szkolnego należy poinformować pracowników szkoły o dolegliwościach dziecka, dostarczyć wszelkie informacje o przyjmowanych przez nie lekach oraz uprzedzić o możliwym wpływie tych specyfików na zachowanie dziecka. Rodzice mogą też zostawić nauczycielowi zapasową dawkę leków na wypadek, gdyby dziecko zapomniało ich z domu lub zgubiło.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki