Logo Przewdonik Katolicki

"Dziennik" bł. Edmunda Bojanowskiego

Michał Gryczyński
Fot.

Na rynku księgarskim pojawiła się niezwykła pozycja: Dziennik bł. Edmunda Bojanowskiego z lat 1853-1871. To monumentalne, czterotomowe dzieło - liczące ponad trzy tysiące stron ukazało się w związku z 10. rocznicą beatyfikacji autora.

 

Na rynku księgarskim pojawiła się niezwykła pozycja: „Dziennik” bł. Edmunda Bojanowskiego z lat 1853-1871. To monumentalne, czterotomowe dzieło - liczące ponad trzy tysiące stron – ukazało się w związku z 10. rocznicą beatyfikacji autora. A zawiera ono, oprócz pamiętnika bł. Edmunda, również „Ochronkę Podrzecką”, jego rozmaite notatki oraz relację o ostatnich dniach życia i pogrzebie.

Lektura dzieła umożliwia poznanie procesu dojrzewania do świętości tego wielkiego społecznika. Od najmłodszych lat codziennie wędrował, u boku matki, z rodzinnego Grabonogu do MB Boleściwej na Świętej Górze w Gostyniu, której zawdzięczał uzdrowienie. Marzył o kapłaństwie, ale nie pozwolił mu na to zły stan zdrowia. Został więc działaczem oświatowym i religijnym wśród ludności wiejskiej. Tworzył pierwsze polskie ochronki dla dzieci, zakładał bractwa trzeźwości i angażował się w obronę polskości Śląska oraz Wielkopolski. Założył najliczniejszą obecnie żeńską wspólnotę zakonną w Polsce, czyli Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP, które ma cztery gałęzie. Tworzą je Służebniczki Dębickie, Starowiejskie, Śląskie i Wielkopolskie

Edmund Bojanowski został beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. przez Sługę Bożego Jana Pawła II, a spoczywa w Domu Głównym Służebniczek Wielkopolskich w Luboniu k. Poznania.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki