W świecie - Edyta Stein, w zakonie - siostra Teresa Benedykta od Krzyża. Ta wybitna niewiasta została beatyfikowana (1987 r.), a potem kanonizowana (1998 r.) przez Sługę Bożego Jana Pawła II. Jest współpatronką Starego Kontynentu.
Pochodziła z Wrocławia, gdzie przyszła na świat w 1891 r. w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Sama jednak utraciła wiarę, a w okresie studiów pochłonęła ją filozofia. Została asystentką Edmunda Husserla, twórcy fenomenologii. Po I wojnie światowej, podczas której pielęgnowała pacjentów lazaretu wojskowego na Morawach, przeżyła przełom duchowy. W 1922 r. przyjęła chrzest, a w latach nauczania w Spirze i Monastyrze zapukała do Karmelu w Kolonii. Chociaż przywdziała habit, nadal kontynuowała dociekania filozoficzne. Równolegle postępowała na drodze rozwoju duchowego, aż po mistyczne zjednoczenie z Chrystusem. W 1942 r. została wywieziona do Auschwitz, gdzie po tygodniu zginęła w komorze gazowej.
Nie ma więc własnego grobu. I właśnie dlatego tak doniosłym wydarzeniem było otwarcie niedawno w Kolonii archiwum poświęconego jej życiu i dziełu. Podczas ceremonii poświęcenia archiwum wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej ks. Dominik Schwaderlapp podkreślił, że ma ono upamiętnić żywot św. Edyty na ziemi. W archiwum zgromadzono ponad 25 tys. jej rękopisów.