Logo Przewdonik Katolicki

Jak radzić sobie z przewlekłym bólem?

Renata Krzyszkowska
Fot.

W jednym z badań wykazano, że w grupie wiekowej 15-24 lat na bóle przewlekłe cierpi ok. 10 proc. ludzi, zaś w grupie po 75 roku życia niemal 40 proc.

 

Z innych statystyk wynika, że ból przewlekły o różnym nasileniu jest jeszcze częstszy i dotyka nawet co drugiego Polaka po czterdziestce. Bólem przewlekłym określa się taki, który trwa ponad 3-6 miesięcy. Najczęściej są to bóle kręgosłupa (zwłaszcza krzyża) i stawów. Bóle przewlekłe leczy się wielokierunkowo. W zależności od przyczyny trzeba przyjmować różne leki działające przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Czasami potrzebna jest też fizykoterapia i masaż. Jak wykazano, przewlekły ból zwiększa ryzyko depresji, zespołów lękowych, fobii społecznych. Czasami więc pacjent wymaga także podania leku uspokajającego albo przeciwdepresyjnego. Każdy ból trzeba skonsultować z lekarzem, jeśli już jednak leczymy się na własną rękę, nie przekraczajmy dozwolonych dawek leków. Pamiętajmy, że te same leki sprzedawane są pod różnymi nazwami, np. paracetamol występuje w ponad 20 różnych preparatach. Niestety zdarza się, że jeśli nie pomoże nam paracetamol, sięgamy po codipar, a potem apap, nie zdając sobie sprawy, że we wszystkich jest ta sama substancja czynna, której przedawkowanie jest bardzo toksyczne.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki