Logo Przewdonik Katolicki

SM, czyli stwardnienie rozsiane

Renata Krzyszkowska
Fot.

Polska jest na ostatnim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem dostępności odpowiedniej terapii dla chorych na stwardnienie rozsiane. Zaledwie około 2 procent Polaków cierpiących na tę chorobę leczy się odpowiednimi lekami. Dla porównania w Unii około 30 procent pacjentów.

 

 

Stwardnienie rozsiane w skrócie SM (od łac. słów sclerosis multiplex) pojawia się, gdy dochodzi do uszkodzenia materiału ochronnego, czyli mieliny wokół nerwów w centralnym układzie nerwowym. Uszkodzenie mieliny zwalnia, zniekształca lub nawet hamuje przekazy informacji z mózgu do innych części ciała, które przez to przestają prawidłowo funkcjonować. Dotyczy najczęściej osób młodych, głownie między 20. a 40. rokiem życia, z nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet niż mężczyzn. SM jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że układ immunologiczny (odpornościowy) organizmu atakuje mielinę w mózgu i rdzeniu kręgowym, czyli swoją własną tkankę, w błędnym przekonaniu, iż jest to obce ciało. By łatwiej zrozumieć, co dzieje się z chorym na SM, wyobraźmy sobie nasze ciało jako dom pełen elektrycznych urządzeń. Mózg i rdzeń kręgowy to źródło mocy, kończyny oraz narządy to włączone sprzęty (telewizor, lodówka, pralka itp.), nerwy to kable elektryczne łączące całość obwodu, zaś mielina jest izolacją wokół tych kabli. Łatwo się domyślić co się stanie, gdy izolacja zostanie zniszczona. Dojdzie do zwarcia, spięcia i uszkodzenia urządzeń.

Stwardnienie rozsiane może powodować wiele objawów i zespołów objawów. Najczęściej są to zaburzenia ruchowe, czuciowe, móżdżkowe (zaburzenia równowagi), zaburzenia widzenia, zaburzenia autonomiczne, zespoły bólowe. Częstym objawem jest również przewlekłe zmęczenie. W Polsce wciąż umiera się na tę chorobę, choć w większości krajów UE nie wpływa ona na długość życia. Według statystyk, w Polsce chorzy żyją prawie 20 lat krócej niż osoby, które nie mają SM. Umierają z powodu powikłań, takich jak odleżyny, niewydolność krążeniowa czy choroby układu moczowego. Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u osób młodych, aczkolwiek wielu pacjentów może doświadczać łagodnego przebiegu.

Do tej pory medycyna nie zna profilaktyki, która by zapobiegała tej chorobie.

 

Dzięki serwisowi MamSM.pl już od kilku tygodni można przekonać się, jak okrutną chorobą jest stwardnienie rozsiane. Od początku istnienia serwisu odnotowano ponad 51 000 odsłon strony. Interaktywna symulacja dostępna na stronie www.mamsm.pl przybliża użytkownikowi trudności, z jakimi codziennie borykają się chorzy na stwardnienie rozsiane. Internauci wyrażają pozytywne opinie, a chorzy są wdzięczni twórcom, bo wreszcie mogą pokazać zdrowym swoje problemy. Wcielając się w postać osoby chorej na SM użytkownik serwisu ma za zadanie wykonać kilka zwykłych czynności, które zdrowym osobom nie sprawiają kłopotu takich, jak: pomoc dziecku w pokolorowaniu obrazka, odpowiedzenie na SMS-a, odpisanie na maila, pokrojenie chleba. Jednak w przypadku chorych na stwardnienie rozsiane okazuje się, że codzienne funkcjonowanie nie jest tak proste.

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki