Logo Przewdonik Katolicki

Zadbaj o swój słuch

Renata Krzyszkowska
Fot.

Przez cały wrzesień trwa II Ogólnopolski Miesiąc Walki z Niedosłuchem.

To akcja organizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Usłyszeć świat - usłysz wszystkie odcienie dźwięków”. W wybranych gabinetach protetyki słuchu w całej Polsce każdy może zrobić bezpłatne badanie słuchu, zasięgnąć porady i konsultacji u specjalistów - laryngologów, protetyków słuchu. W poradniach Polskiego Związku Głuchych można także zasięgnąć rady psychologów, surdopedagogów. We wrześniu można poznać też najnowsze możliwości zapobiegania i korekcji niedosłuchu, rozwiać ewentualne wątpliwości co do własnego słyszenia.

Adresy gabinetów prowadzących badania można znaleźć na stronie www.slyszymy.pl w zakładce „Gdzie zbadać słuch w Twoim mieście?”. Na badanie trzeba się wcześniej zapisać telefonicznie.
 

Pamiętajmy, że badania słuchu należy profilaktycznie wykonywać w różnym wieku. Ubytek słuchu początkowo występuje prawie niezauważalnie, dopiero większy niedosłuch skłania nas do wizyty u specjalisty.

• zbyt głośno ustawiasz radio lub telewizor?

• prosisz rozmówcę o powtórzenie pytania?

• gorzej słyszysz w ulicznym hałasie, gwarze kawiarni?

• unikasz rozmów, bo wstydzisz przyznać się, że niedosłyszysz?

• czujesz się zmęczony lub poirytowany po dłuższej konwersacji?

• hałasy w tle przeszkadzają ci, gdy rozmawiasz z innymi ludźmi?

• rozmowa telefoniczna sprawia ci trudność?

• ktoś bliski sugerował, że możesz mieć problem ze słyszeniem?

Jeżeli odpowiedź na jedno z tych pytań jest pozytywna, należy pomyśleć o kontroli własnego słuchu.

 

 


 

Ciekawostki ze świata

 

– Ponad 80 milionów Europejczyków cierpi z powodu utraty słuchu, około 450 milionów (65 proc. całej populacji) jest narażonych na hałas rzędu 55 dB, co może przyczynić się do pojawienia się uczucia niepokoju oraz wystąpienia zakłóceń związanych ze snem, 117 milionów (17 proc. populacji) jest narażonych na hałas rzędu 65 dB, co może wpływać negatywnie zarówno na ich psychiczne, jak i fizyczne samopoczucie.

 

- Badania przeprowadzone przez Nowozelandzką Narodową Fundację na rzecz Głuchoniemych udowadniają, że 7 na 10 osób poniżej 30. roku życia ma oznaki trwałego ubytku słuchu spowodowanego zbyt głośną muzyką.

 

– W Wielkiej Brytanii prawie 30 proc. tzw. młodych dorosłych w wieku od 16 do 34 lat spędza czas w głośnych barach, pubach, nocnych klubach przynajmniej dwa razy w tygodniu. 14 proc. słucha muzyki z odtwarzacza przez zatrważającą liczbę 28 godzin tygodniowo.

 

- Należy zadbać o zmniejszenia natężeń dźwięków w miejscach publicznych - dźwięk klaksonu samochodowego, który słyszymy z odległości 5 metrów, wytwarza od 95-100 db. Jadąc autobusem, jesteśmy stale narażeni na hałas wytwarzany przez jego wnętrze (szum silnika, gwar rozmów, dźwięki telefonów komórkowych), który wynosi około 85-90 dB. Według wymogów Unii Europejskiej dotyczących norm hałasu, hałas na miejskich ulicach nie powinien przekraczać maksymalnie 55 dB w dzień i 45 w nocy.

 

Więcej informacji i ciekawostek ze świata na stronie www.slyszymy.pl

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki