Jakie są w polskim prawie możliwości zabezpieczenia majątku?
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nam pełną gamę ubezpieczeń od różnych nieszczęśliwych zdarzeń. Zatem ubezpieczyć możemy całe mieszkanie lub dom, a także wyposażenie mieszkania, zarówno jego stałe elementy, jak i ruchomości. Najczęściej jednak ubezpieczamy się od kradzieży i włamania oraz od skutków zdarzeń losowych, takich jak pożar, gradobicie, ulewny deszcz.
Co obejmuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej?
Najbardziej popularne ubezpieczenie, oferowane nam w polisie mieszkaniowej to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie to chroni nas od skutków takich zdarzeń jak na przykład zalanie naszego mieszkania i mieszkania sąsiadów na skutek pęknięcia rury albo stłuczenie szyby przez bawiące się dziecko. Suma ubezpieczenia OC, czyli maksymalna kwota, którą możemy uzyskać w wielu firmach ubezpieczeniowych, wynosi pięciokrotność podstawowej sumy, na którą ubezpieczyliśmy nasze mienie w mieszkaniu.
Ubezpieczyciele proponują ubezpieczenie stałych elementów wyposażenia mieszkania lub domu, takich jak parkiety w pokojach, wyposażenie łazienki i kuchni.
Czy można ubezpieczyć inne przedmioty?
Można ubezpieczyć ruchomości, czyli meble, elektronikę, a nawet odzież. Dotyczy to zarówno rzeczy znajdujących się w domu, jak i w garażu czy też na strychu lub w piwnicy. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie nie dotyczy rzeczy cudzych, które przypadkowo znalazły się w naszym mieszkaniu. Nie należy przechowywać w domu gotówki ani papierów wartościowych, gdyż, jeśli spłoną, zostaną skradzione lub zostaną zalane, wówczas otrzymamy jedynie 20 proc. ich wartości. Ponadto na wypadek zniszczenia całego mieszkania lub domu, na przykład na skutek wybuchu gazu, pożaru, huraganu lub innego typu nieszczęścia, można uchronić się, ubezpieczając mury domu lub mieszkania.
W jaki sposób oblicza się sumę ubezpieczenia?
Sumę ubezpieczenia można określić w przybliżeniu, mnożąc powierzchnię mieszkania czy domu przez cenę metra kwadratowego na danym terenie. Nie można ani zawyżać, ani zaniżać wartości ubezpieczonego mieszkania. Należy pamiętać o tym, że szkodę trzeba zgłosić niezwłocznie, gdyż ubezpieczyciel może odmówić wypłaty ubezpieczenia, gdy zgłoszenie jest zbyt późne.