Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi pytają o kuchnię meksykańską

Dominika Winiecka
Fot.

Odpowiada: Martyna Szałata, kelnerka w barze meksykańskim

Czym charakteryzuje się kuchnia meksykańska?

 

Typowe produkty dla tej kuchni to fasola, kukurydza oraz inne warzywa strączkowe, mięso i ostre przyprawy. Charakterystycznych jest wiele potraw, jak na przykład buritto, tacos czy pikantny kurczak po meksykańsku, podawany z ryżem. Buritto to pszeniczna tortilla owinięta wokół farszu, którego podstawą w Meksyku jest grillowana kukurydza, meksykański ryż lub mięso. Tacos natomiast składa się z tortilli kukurydzianej, mięsa wołowego, cebuli, czosnku i przypraw (bazylii, oregano, pieprzu, soli i chilli) oraz pomidorów i podawane jest na talerzu. Sama tortilla to rodzaj płaskiego, okrągłego placka o średnicy od 6 do 30 cm, z masy lub mąki, stosowanego jako pieczywo i baza do innych potraw. Popularne są również sosy: tabasco i salsa, które właściwie stały się już standardowym dodatkiem w tego typu restauracjach. Sos salsa istnieje w wielu odmianach, podawany jest na zimno. Powstaje z drobno pociętych i pikantnie przyprawionych warzyw. Produkcja sosu tabasco jest o wiele bardziej złożona i zajmuje kilka lat, w ciągu których składniki (ostre papryczki) zdążą sfermentować.

 

Kto jest najczęściej zainteresowany daniami kuchni meksykańskiej: młodzi czy starsi?

 

Najczęściej są to ludzie młodzi, otwarci na nowe smaki, którzy próbują różnych dań w różnych restauracjach. Choć trzeba przyznać, że ludzie starsi również coraz częściej wykazują zainteresowanie naszymi potrawami. Dużą popularnością cieszą się od kilku lat tortille podawane w różnych wersjach. Może także dlatego, że można je wziąć do ręki, jak kanapkę, gdy ma się mało czasu na posiłek.

 

Czy Polacy, według Pani, lubią kuchnię meksykańską?

 

Mam wrażenie, że wielu z nich słyszało o kuchni meksykańskiej jako o bardzo pikantnej, przez co nie przekonało się do niej i pozostaje przy daniach bardziej tradycyjnych. Wydaje mi się jednak, że po skosztowaniu choć jednego z jej specjałów, szybko się do niej przekonują. I pozostają jej wiernymi smakoszami.

 

Rozmawiała: Dominika Winiecka

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki